دوشنبه, تیر ۲۵, ۱۴۰۳
Homeاقتصادیآخرین قیمت دلار مبادله ای

آخرین قیمت دلار مبادله ای

به گزارش تجارت‌نیوز،‌ قیمت دلار امروز دوشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۱ در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در تابلوی «دلار اسکناس» بر روی عدد ۴۳۰,۹۲۳ ریال قرار گرفته است.

قیمت دلار امروز (دوشنبه، ۸ اسفند) در مرکز مبادله ارز و طلا ۴۳ هزار و ۹۲ تومان است. این قیمت دیروز (۷ اسفند) عدد ۴۲ هزار و ۶۸۰ تومان را نشان می‌داد؛ بنابراین امروز قیمت دلار در این مرکز حدود ۴۱۲ تومان افزایش داشته است.

تغییر مهم امروز در سایت مرکز مبادله، اضافه شدن تابلوهای قیمتی درهم امارات و یورو است. تازه‌ترین عدد درج‌شده در تابلوی مرکز مبادله برای قیمت یورو امروز ۸ اسفند ۱۴۰۱ مبلغ ۴۵۴,۵۲۵ ریال (۴۵ هزار و ۴۵۲ تومان) را نشان می‌دهد.

همچنین قیمت درهم امروز ۸ اسفند ۱۴۰۱ نیز در تابلوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران ۱۱۷,۳۳۸ ریال یعنی حدود ۱۱ هزار و ۷۳۴ تومان است.نرخ‌های حواله دلار، یورو و درهم نیز در این مرکز به ترتیب ۳۷۴,۷۱۶ ریال، ۳۹۵,۲۳۹ ریال و ۱۰۲,۰۳۳ ریال است.

تجربه سال ۹۷ تکرار می‌شود؟

از سوی دیگر دیدگاه عده‌ای به تجربه سال ۹۷ کنایه می‌زند. آنها معتقدند به رسمیت نشناختن بازار ارز آزاد، مشکلی را حل نمی‌کند و صرفا راه را برای گروه محدودی از سرمایه‌گذاران و نوسان‌گیران باز خواهد کرد.

امروز ۷ اسفند ۱۴۰۱ در مرکز مبادله ارز و طلای ایران قیمت دلار ۴۲ هزار و ۶۸۰ تومان کشف شد. این در حالی است که روز گذشته مبلغ ۴۱ هزار و ۷۵۹ تومان برا ی این اسکناس آمریکایی درج شده بود.

در هفته‌های اخیر حساسیت بازار دلار بیشتر شده و به هر خبری واکنش نشان می‌دهد. اخباری نظیر بسته جدید تحریمی اتحادیه اروپا یا پیش‌فروش خودروهای وارداتی با پیش پرداخت ۵۰۰ میلیون تومانی و بدون تعیین زمان تحویل، از عمده دلایل افزایش شارپی قیمت دلار، از سوی فعالان بازار محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:  مناطق 9 و10 اکازیون

تحلیلگران بازار معتقدند هر خبری فاز هیجانی به بازار می‌دهد و التهاب بازار بالاست. از دیدگاه آنها ۴۰ درصد بازار سرمایه را نرخ ارز تشکیل می‌دهد و با واقعی شدن نرخ ارز و رشد فزاینده قیمت دلار، شروع حرکت رشد بازار سرمایه آغاز شده است.

رونق دوباره صف دلارهای سهمیه‌ای

روز گذشته عرضه دلار سهمیه‌ای دوباره از سرگرفته شد. دلار توافقی که قبل از توقف فروش، تا سقف پنج هزار دلار عرضه می‌شد، ‌اکنون برای هر نفر دو هزار دلار عرضه می‌شود، این تصمیم جدید، صف‌های فروش دلار را به میدان فردوسی و سایر مراکز فروش دلار در صرافی‌ها برگرداند.

تحلیلگران بر این باورند که حضور معاملات توافقی در کنار مرکز مبادله ارز و طلا، می‌تواند به ثبات بازار ارز کمک کند. زیرا مرکز مبادله ارز و طلا پاسخگوی نیاز‌های خدماتی است و بازار توافقی در کنار آن می‌تواند به تقاضاهایی‌‌ با مبنای سرمایه‌گذاری پاسخ دهد. در نتیجه افراد کمتری به بازار آزاد مراجعه کرده و از تب و تاب معاملات غیر‌رسمی کاسته خواهد شد.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر