شنبه, خرداد ۵, ۱۴۰۳
Homeاملاکاثر بازارهای موازی بر مسکن

اثر بازارهای موازی بر مسکن

به نقل از نبض مسکن

مسکن؛ پابه‌پای بازارهای موازی

🔹آمار و ارقام نشان می‌دهد دوره‌ی اثرگذاری نرخ ارز بر بازارهای موازی از جمله مسکن کوتاه شده و به میزان رشد قیمت دلار با مقدار اندکی شدت و ضعف، بازار ملک نیز تاثیر می‌پذیرد.

🔹به گزارش ایسنا، در سال‌های دور معمولا بازار مسکن نسبت به تحولات اقتصادی دیرتر از طلا و ارز واکنش نشان می‌داد اما دو سه سالی است که نوسانات بازارهای موازی به سرعت بر قیمت ملک تاثیر می‌گذارد.

🔹از آبان سال گذشته تا کنون قیمت هر متر خانه در تهران با رشد ۴۶ درصد مواجه شده و از متوسط ۳۲ میلیون تومان در هر متر مربع به ۴۶.۷ میلیون تومان رسیده است. تورم عمومی نقطه به نقطه هم در حال حاضر به ۴۸.۵ درصد رسیده  که تقریبا با رشد قیمت مسکن برابری می‌کند.

🔹از سوی دیگر قیمت دلار با افزایش حدود ۴۰  درصد طی یک سال گذشته مواجه شده است. اسکناس آمریکایی آذر پارسال در محدوده ۲۸ هزار تومان قرار داشت که هم‌اکنون در بازار متشکل ارزی ۳۶ هزار و ۲۰۰ و در صرافی‌ها تقریبا ۳۹ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت دارد.

🔹در بازه کوتاه مدت نیز بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار مسکن تحت تاثیر بازارهای موازی است. این موضوع را فعالان صنعت ساختمان که دائما شاهد اثرگذاری بازار ارز بر قیمت نهاده‌های ساختمانی هستند تایید می‌کنند.

🔹مقایسه قیمت خانه با نرخ دلار گویای آن است که همسویی نسبی بین این دو شاخص وجود دارد. دلار تا شهریورماه در محدوده ۳۲ هزار تومان بود و در حال حاضر به ۳۹.۲ هزار تومان رسیده که افزایش ۲۲.۵ درصد را به ثبت رسانده است.

بیشتر بخوانید:  گواهی تایید مهارت املاک به منظور مهاجرت
مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر