سه شنبه, آذر ۱۴, ۱۴۰۲
Homeمتفرقهبزرگترین ذخایر استراتژیک گندم در خاورمیانه

بزرگترین ذخایر استراتژیک گندم در خاورمیانه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، وزارت جهاد کشاورزی که مسئول تولیدو تامین امنیت غذایی د رکشور است، از ذخایر کافی کالاهای اساسی خبر می دهد که هیچ نگرانی برای تامین وجود ندارد.

در همین رابطه شرکت بازرگانی دولتی ایران از شرکت های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آذر با ورود هفتگی ۶ کشتی حامل کالاهای اساسی به بنادر ایران و تخلیه، بارگیری و ارسال محموله‌های آن‌ها به اقصی نقاط کشور، تاکنون ۵ میلیون و ۲۱۳ هزار تن کالا برای نگهداری در مراکز ذخیره‌سازی و عرضه در شبکه‌های توزیع وارد کشور شده است.

بر اساس این گزارش، کالاهای اساسی یاد شده در قالب ۲۳۴ فروند کشتی و ۱۱ هزار و ۵۰۰ کانتینر که محموله‌های آن‌ها شامل بیش از ۴ میلیون و ۱۶۷ هزار تن گندم، ۶۱۳ هزار تن روغن خام، ۳۶۶ هزار تن برنج و ۶۷ هزار تن شکر است، در بنادر ایران تخلیه شده است.

بندر امام خمینی (ره)، بندر بوشهر، بندر عباس و بندر چابهار در جنوب و بنادر امیرآباد و انزلی در شمال کشور، مبادی اصلی ورود کالاهای اساسی به کشورمان شناخته می‌شوند که در این میان، بندر امام خمینی (ره) از بیشترین سهم در ورود کالاهای اساسی و انتقال آن به مبادی مصرف و مراکز ذخیره‌سازی برخوردار است.

به گزارش فارس در سال جاری و به دلیل افزایش ۱۳۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم در کشور میزان تولید این محصول با وجود خشکسالی گسترده  با افزایش ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تنی روبه رو شد و حدود ۱۱ میلیون تن گندم تولید شد. میزان نیاز کشور با احتساب خود مصرفی تولید کنندگان، بخش صنعت و بذر کشاورزان حدود ۱۴ میلیون تن در سال است. با این میزان واردات علاوه بر تامین نیاز داخل بخشی هم برای ذخایر استراتژیک منظور می شود.

بیشتر بخوانید:  قربانیان بر اثر خلاف سازی ساختمان در ترکیه

لینک کوتاه

 

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر