دوشنبه, خرداد ۲۸, ۱۴۰۳
Homeاملاکتعداد املاک و شرکت‌های بنیاد مستضعفان اعلام شد!

تعداد املاک و شرکت‌های بنیاد مستضعفان اعلام شد!

به گزارش اقتصاد نیوز

در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان ۱۳۹۹ هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های ۱۳۵۰، ۱۳۶۰، ۱۳۷۰، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ کرد.

در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان ۱۳۹۹ هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های ۱۳۵۰، ۱۳۶۰، ۱۳۷۰، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ کرد.

۱۷ بهمن ۱۳۵۲؛ انگلستان در خطر ورشکستگی

کمیته اجرایی سندیکای کارگران معادن ذغال‌سنگ انگلستان بعد از جلسه‌ای که تقریبا چهار ساعت طول کشید سرانجام تصمیم گرفت که از نیمه شب شنبه آینده اعتصاب عمومی تمام‌عیار کارگران معادن ذغال‌سنگ را در سراسر بریتانیا آغاز کند و برای پایان دادن این اعتصاب موعدی در نظر گرفته نشده است.

«جوزف گورملی» رئیس سندیکای کارگران معادن ذغال‌سنگ این تصمیم را در برابر خبرنگارانی که در پشت مقر سندیکا در لندن انتظارش را می‌کشیدند، اعلام کرد.

از پنجشنبه گذشته تا یکشنبه هفته جاری اکثریت بزرگ ۲۷۰ هزار نفر کارگران معادن ذغال‌سنگ انگلیس در یک رفراندوم عمومی شرکت کردند و ۸۱ درصد از آنها به نفع برپا کردن اعتصاب تمام عیار رای دادند. بنابر این اعلام تصمیم نهایی برپا کردن این اعتصاب در محافل لندن غیرمنتظره تلقی نشده است.

اعلام اعتصاب عمومی کارگران معادن ذغال‌سنگ به انگلستان که باید از نیمه شب شنبه آینده آغاز شود دیروز تاثیر برق‌آسایی در بورس لندن گذاشت و موجب شد که ارزش سهام موسسات بزرگ به سطحی که نازل‌تر از آن در ۷ سال اخیر سابقه نداشته است، سقوط کند.

وحشت و دستپاچگی سوداگران اوراق سهام که از تنزل فاحش ارزش آنها هراس داشتند ظرف چند ساعت جمعا معادل ۶۵۰ میلیون لیره استرلینگ به قیمت سهام موسسات بزرگ لطمه زد.

بیشتر بخوانید:  تاثیر نوسان دلار بر تغییر قیمت بازار مسکن

قرارداد احداث بزرگ‌ترین هتل تهران امضا شد

قرارداد احداث بزرگ‌ترین هتل تهران بعد از ظهر امروز بین یک هیات ژاپنی و مقامات سازمان جلب سیاحان به امضا رسید.

این هتل که با سرمایه مشترک ژاپن و بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران در بلوار الیزابت احداث می‌شود، دارای ۷۰۰ اتاق خواهد بود.

ظاهرا با توجه به افزایش روزبه‌روز جهانگردان ژاپنی، یکی از هدف‌های احداث هتل یادشده، فراهم آوردن محیط و تسهیلاتی با سبک ژاپنی برای این‌گونه از جهانگردان است.

ازسوی دیگر امروز فاش شد که یک هیات آمریکایی برای احداث یک هتل ۵۰۰ اتاقی به تهران خواهد آمد. گفته می‌شود که این هتل در کنار بزرگراه ونک و در میان یک پارک بزرگ بنا می‌شود.

نرخ رسمی و آزاد دلار به هم نزدیک شد  

آخرین آمار غیررسمی از معاملات بازار آزاد ارز تهران حاکی است که از تاریخ آزاد شدن معاملات ارزی نزدیک به ۱۵ میلیون دلار در داخل به وسیله بانک‌ها به ریال تبدیل شده است که قسمتی از این معاملات مربوط به خارجی‌های فعال در بازار پول تهران می‌گردد.

نرخ رسمی و آزاد دلار از دیروز به هم نزدیک شد بانک ملی ایران از دیروز نرخ خرید آزاد دلار را از ۶۸.۱۵ ریال به ۶۷.۷۵ ریال تقلیل داد و به این ترتیب نرخ آزاد خرید دلار به نرخ سمی خرید آن که ۶۷.۵۰ ریال است، نزدیک شد.

نرخ فروش رسمی دلار ۶۷.۷۵ ریال و نرخ آزاد آن ۶۸.۱۵ ریال است.

قیمت روغن نباتی افزایش نمی‌یابد

قیمت روغن نباتی تغییر نمی‌کند و کماکان قیمت تولیدات روغن نباتی در داخل کشور در کیلویی ۵۸ ریال عمده‌فروشی حفظ خواهد شد.

به دنبال شایعاتی که اخیرا در مورد تغییر قیمت روغن نباتی و افزایش قیمت آن پیش آمده است، صاحبان صنایع روغن نباتی تاکید کردند که با وجود مشکلاتی که در تهیه مواد خام روغن نباتی در بازارهای جهانی وجود دارد در قیمت‌های موجود روغن نباتی تغییری داده نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:  مجردها می توانند وام مسکن دریافت نمایند

یکی از صاحبان صنایع روغن نباتی گفت: در حال حاضر قیمت مواد خام روغن سویا و روغن آفتاب‌گردان در بازارهای جهانی ۶۰ درصد ترقی کرده است و به همین جهت روغن سویا از تنی ۵۰۰ دلار به ۸۰۰ دلار و روغن آفتاب‌گردان از ۶۰۰ دلار به ۹۰۰ دلار رسیده است.

با وجود این چون صاحبان صنایع روغن نباتی قبلا برای مدتی مواد اولیه خود را با قیمت هر تن ۵۰۰ دلار تهیه کرده‌اند، قیمت تولیدات روغن نباتی در داخل کشور در کیلویی ۵۸ ریال عمده‌فروشی حفظ شده است.

۱۷ بهمن ۱۳۶۲؛ تعداد املاک و شرکت‌های بنیاد مستضعفان اعلام شد

شرکت‌کنندگان در سمینار سراسری بنیاد مستضعفان کشور که در اصفهان تشکیل شده است در پایان این سمینار سه‌روزه طی قطعنامه‌ای از محضر امام امت، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و رهبر کبیر انقلاب اسلامی تعیین تکلیف مالکیت اموال این بنیاد را که در اختیار ارگان‌های انقلاب و دوائر دولتی و یا اشخاص می‌باشد، خواستار شدند. طباطبایی، سرپرست بنیاد مستضعفان کشور با اشاره به اینکه هم‌اکنون میلیاردها تومان از اموال این بنیاد ازجمله حدود ۷۰ میلیارد تومان زمین‌های موات و زمین شهری، ۵۰ میلیارد تومان زمین‌هایی که به هیات هفت نفره تحویل داده شده یا خواهد شد و میلیاردها تومان ساختمان و دیگر اموال که در اختیار دستگاه‌های دولتی و ارگان‌های انقلاب اسلامی می‌باشد، گفت: در صورتی که تکلیف مالکیت کلیه اموار این بنیاد ازسوی حضرت امام تعیین شود، این بنیاد قادر خواهد بود که خدمت بیشتری به مناطق محروم و روستاییان ارائه نماید.

وی با تشریح طرح خانه‌تکانی بنیاد گفت: با اجرای این طرح واحدهایی از بنیاد مستضعفان به بخش تعاونی واگذار خواهد شد و املاک و مستغلات آن به فروش می‌رسد و درآمد حاصله از آنها برای ارائه خدمت به مناطق محروم کشور و روستاها اختصاص داده می‌شود. همچنین صنایع از تهران و مراکز بزرگ به مناطق محروم انتقال داده خواهد شد که در این رابطه انتقال طرح توسعه کارخانه چیت‌ری به سنندج با اعتباری حدود ۵۰۰ میلیون تومان به اجرا گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید:  وام ۲۰۰ میلیونیِ ودیعه مسکن برای مستاجران تهرانی

سرپرست بنیاد مستضعفان کشور با اشاره به اینکه ۹ شرکت هواپیمایی و صدها شرکت ساختمانی و بازرگانی این بنیاد در اختیار دولت می‌باشد، گفت: در حال حاضر این بنیاد همچنین دارای ۲۵۰ شرکت بازرگانی، ۱۴۰ شرکت پیمانکاری و ساختمانی، ۲۰۰ کارخانه، ۵۰ معدن کوچک و بزرگ و پنج هزار واحد تولیدی و ۲۰ هزار واحد مستغلات می‌باشد.

۱۷ بهمن ۱۳۷۲؛ مشکلات صنعت کشور ناشی از تعداد وزارتخانه‌های صنعتی است

یکی از علل مشکلات صنعت کشور ناشی از تعدد وزارتخانه‌های صنعتی است که هر کدام منابع بخشی خود را در نظر می‌گیرند.

دکتر هادی‌ نژادحسینیان، وزیر صنایع سنگین در مراسم گشایش کارخانه فولاد کاوه گفت: با شروع به کار این واحد بسیاری از مشکلات کارخانه‌های خودروسازی برطرف خواهد شد و واحدهای خودروسازی می توانند قطعات واسطه‌ای خود را از این کارخانه تامین کنند.

وی در مورد افزایش تعرفه‌های صنعتی گفت: در بودجه سال ۷۳ مجلس خط لازم را به دولت داده است که متوسط تعرفه‌ها را به ۱۸ درصد برساند در حالی که اکنون این رقم حدود ۸ درصد است.

۱۷ بهمن ۱۳۹۲؛ ژاپن پول نفت ایران را پرداخت کرد

برخی مقامات اقتصادی ژاپن اعلام کردند که این کشور این هفته به عنوان اولین خریدار نفت ایران و به موجب توافق هسته ای پول نفت خام تهران را پرداخت کرد.

به گزارش رویترز، نقش ژاپن در ارسال اولین وجوه مالی به ایران ممکن است برای شرکت‌های ژاپنی که با رقبای بین‌المللی خود برای سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران در حال رقابت هستند، سودمند باشد.

سه مقام اقتصادی ژاپن در حالی که خواستند نامشان منتشر نشود، به رویترز گفتند که وجوهات ایرانی پیش‌تر در هفته جاری از حسابی در یک بانک ژاپنی آزاد شده است. یکی از این مقامات تایید کرد این رقم ۵۵۰ میلیون دلار بود؛ درحالیکه مقام دیگر گفت: احتمالا مبلغ بیشتری از طرف ژاپن در صورت قابل‌پرداخت بودن آزاد می‌شود.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر