جمعه, خرداد ۴, ۱۴۰۳
Homeآب و هواتهران در سومین سال خشکسالی/ بارش‌های بهاری کم‌بارشی نیمه شمالی کشور را...

تهران در سومین سال خشکسالی/ بارش‌های بهاری کم‌بارشی نیمه شمالی کشور را جبران نمی‌‌کند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، احد وظیفه رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی درباره وضعیت آب‌گیری سدهای استان تهران در پی بارش‌های زمستانی اظهار کرد: مطابق آمار وزارت نیرو مجموع ۵ سد استان تهران ۲۳۱ میلیون متر مکعب آب را ذخیره کرده است.

وی با اشاره به پر شدگی ۱۲ درصدی سدهای تهران، افزود: این میزان آب گیری نسبت به سال قبل ۲۶ درصد کمتر است و استان تهران در سومین سال پیاپی خشکسالی قرار دارد. میزان بارندگی استان تهران تاکنون به ۸۰ میلیمتر رسیده، این در حالی است که این استان باید به ۱۳۵ میلیمتر بارش دریافت می‌کرد.

وی افزود: به این ترتیب بارش این استان به ۵۶ میلیمتر رسیده و پایتخت تا کنون ۴۱ درصد کمتر از نرمال بارندگی دریافت کرده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه حوضه آبی دو استان البرز و تهران مشترک است و سد امیرکبیر آب این دو استان را تامین می‌کند، استان البرز نیز ۱۱۵ میلیمتر بارندگی دریافت کرده که ۶۸ میلیمتر یعنی ۳۷ درصد کمتر از نرمال است.

وظیفه درباره پیش‌بینی میزان بارش‌ها در سال آینده و نیمه دوم سال آبی گفت: مدل‌های پیش‌بینی فصلی حاکی از آن است که کم‌بارشی‌های نیمه شمالی کشور در فصل بهار نیز جبران نشود و شرایط خشکسالی ادامه یابد اما نیمه جنوبی کشور پر بارش‌ خواهد شد و بیشتر استان‌های این بخش بارش‌های در حد نرمال و فراتر از نرمال دریافت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:  پیش‌بینی هوای استان‌های کشور تا ۲۴ ساعت آینده؛ امروز 18 اسفند
مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر