سه شنبه, خرداد ۸, ۱۴۰۳
Homeاملاکجزئیات طرح قیمت منصفانه مسکن

جزئیات طرح قیمت منصفانه مسکن

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: قرار شده وزارت راه و شهرسازی با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت کشور سامانه‌ای را ایجاد کنند تا سقف و کف قیمت املاک در مناطق بر اساس معاملاتی که صورت می‌گیرد به عنوان قیمت منصفانه اعلام شود

ایسنا: ابوالفضل نوروزی اظهار کرد: طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی ابعاد مختلفی را شامل می‌شود که یکی از موضوعات این طرح، ساماندهی مشاوران املاک است. بسیاری از افراد شاغل در صنف مشاوران  املاک زحمت می‌کشند و خدماتی ارایه می‌دهند اما برخی افراد در این صنف رفتارهای خلاف مقررات و تعزیرات صنفی دارند که بعضا به بحث سوداگری دامن می‌زنند. در این بخش قوانین و مقرراتی به تصویب رسید که ابزارهای مناسبی برای ساماندهی مشاوران املاک در اختیار دستگاه‌های  نظارتی قرار می‌دهد.

وی افزود: مقرر شد با بنگاه‌های فاقد مجوز و کسانی که مجوز دارند اما قوانین صنفی را رعایت نمی‌کنند برخورد تعزیراتی صورت گیرد. از جمله این تخلفات می‌توان به عدم ارایه کد رهگیری یا دریافت حق‌الزحمه اضافه اشاره کرد. نکته دیگر بحث رتبه‌بندی مشاوران  املاک است  که در این قانون لحاظ شد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی، تعیین قیمت منصفانه برای مسکن را از دیگر موارد طرح ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها دانست و گفت: قرار شده وزارت راه و شهرسازی با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت کشور سامانه‌ای را ایجاد کنند تا سقف و کف قیمت املاک در مناطق بر اساس معاملاتی که صورت می‌گیرد اعلام شود. با اجرای این طرح از قیمت‌سازی توسط سفته‌بازان و سوداگران جلوگیری می‌شود. زیرساخت این موضوع با استفاده از فناوری اطلاعات و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید:  روش جدید فروش ملک در منطقه یک به دلار

نوروزی با اشاره به دریافت درصدی از قیمت مسکن به عنوان حق کمیسیون مشاوران املاک خاطرنشان کرد: برخی کارشناسان به این موضوع نقد داشتند که وابستگی حق‌الزحمه مشاوران املاک به قیمت ملک می‌تواند تا حدی باعث افزایش قیمت شود. این مدل اصلاح و قرار شد قیمت منطقه‌ای به صورت سالیانه مشخص شود و تعرفه بر اساس نوع خدمات بنگاه‌ها توسط هیات وزیران به تصویب برسد.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر