شنبه, خرداد ۵, ۱۴۰۳
Homeاقتصادیجنگ سرد روسیه با اروپا/ خبری از نفت ارزان نیست

جنگ سرد روسیه با اروپا/ خبری از نفت ارزان نیست

به گزارش پارس آسیا کیا، به نقل از رویترز، کشورهای عضو گروه هفت، اتحادیه اروپا و استرالیا از امروز اعمال سقف قیمتی بر نفت روسیه را آغاز کردند.

براساس این طرح، مشتریان نفت روسیه از دریافت خدمات کشتیرانی، بیمه‌ای و کارگزاری محروم خواهند بود مگر آنکه قیمت نفت خریداری شده زیر ۶۰ دلار در هر بشکه باشد.

مسکو اما اعلام کرده که از این طرح پیروی نخواهد کرد و حتی اگر لازم باشد میزان تولید نفت خود را کاهش خواهد داد.
براساس طرح اعمال سقف قیمتی حتی نفتکش‌های اروپایی و یا متعلق به کشورها عضو گروه هفت به شرطی اجازه حمل و نقل نفت روسیه به کشورهای ثالث را دارند که قیمت نفت خریداری شده زیر سقف تعیین شده باشد.

گفته می‌شود از آنجا که شرکت‌های بزرگ نفتکش و بیمه‌گر نفتکش‌ها در کشورهای عضو گروه هفت قرار دارند طرح آنها فروش نفت برای مسکو به قیمت بالای ۶۰ دلار را سخت می‌کند. روسیه هم‌ اکنون دومین صادرکننده بزرگ نفت به بازار جهانی است و گفته که حتی به قیمت کاهش تولید با قیمت تعیین شده نفت نخواهد فروخت.

کشورهای غربی در تلاش هستند تا با اجرای این طرح که به بهانه درگیری نظامی روسیه با اوکراین اعمال می‌شود، درآمد نفتی مسکو را کاهش دهند. البته در آخرین معاملات بازار جهانی در روز جمعه قیمت نفت روسیه ۶۷ دلار بسته شد که نشان می‌دهد خیلی با سقف تعیین شده از سوی غربی‌ها تفاوت ندارد.

چین امروز اعلام کرد که به همکاری در حوزه انرژی با روسیه براساس منافع مشترک و احترام متقابل ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید:  آپارتمانهای تهران از استانبول گران‌تر شد

قرار است کشورهای عضو گروه هفت و اتحادیه اروپا هر دو ماه یکبار سقف قیمت تعیین شده را بازبینی کنند.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر