جمعه, فروردین ۳۱, ۱۴۰۳
Homeاملاکخداحافظی با زمین و خانه قولنامه‌ای/ هشدار رئیس سازمان ثبت اسناد و...

خداحافظی با زمین و خانه قولنامه‌ای/ هشدار رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به زمین داران

حسن بابایی از آغاز ‌طرح تثبیت و حدنگاری زمین‌های کشاورزی خبر داد و اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی تلاش می‌شود تا پایان سال ۳۰ درصد از زمین‌های کشاورزی دارای سند ثبتی می‌شوند.

وی با بیان اینکه اکنون ۱۰ درصد از زمین‌های کشاورزی دارای سند هستند خاطر نشان کرد: از ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور تاکنون برای ۱.۸ میلیون هکتار معادل ۱۰ درصد سند صادر شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مساحت عرصه‌های ملی را ۱۳۷ میلیون هکتار دانست و خاطر نشان کرد: از مساحت ۱۶۴ میلیون هکتار اراضی کشور ،۱۳۷ میلیون هکتار آن عرصه‌های ملی است.

وی ادامه داد: تاکنون برای ۱۳۲ میلیون هکتار از اراضی ملی معادل ۹۸ درصد سند صادر شده است.

بابایی ، صدور سند برای اراضی کشاورزی را تقاضا محور دانست و بیان کرد: کشاورزان برای سنددار کردن اراضی خود باید اسناد و مدارک لازم را ارائه کنند.

رئیس‌ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اینکه اعتبارات لازم برای اجرا طرح حدنگار تخصیص یافته است تصریح کرد: در این زمینه اعتبارات لازم برای صدور سند پرداخت شده که با اقدامی جهشی این تکلیف قانونی باید تا سال ۱۳۹۸ به پایان می‌رسید.

بابایی کمک به کاهش ورود پرونده‌ها، دستگاه نظارتی و جهاد کشاورزی را از کارکردهای مهم طرح حدنگاری دانست و خاطر نشان کرد: صدور سند و اجرا طرح کاداستر برای اراضی شهری و منابع طبیعی یک اولویت و در سند تحول و سیاست کلی قوه قضاییه مورد تأکید است.

وی افزود: اکنون تبدیل اسناد ثبتی دفترچه‌ای به تک برگ در خصوص املاک و اراضی کشاورزی از اولویت‌های سازمان ثبت اسناد است به نحوی که کارکنان در واحدهای ثبتی در کمتر از یک تا ۲ هفته در این خصوص اقدام می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  مجردها می توانند وام مسکن دریافت نمایند

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه امروز توسعه سند در دستور کار این سازمان قرار دارد افزود: هیئت‌های تعیین تکلیف و ساماندهی که اسناد عادی را پس از احراز مالکیت مجوز صدور سند می‌دهند در یکسال اخیر اقدامات خوبی در این خصوص انجام داده‌اند.

بابایی یادآور شد: انتظار می‌رود تا ۲ سال آینده کمتر زمین و خانه قولنامه‌ای وجود داشته باشد و همه واحدهای مسکونی در شهرها و روستاها صاحب سند رسمی می‌شوند.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر