شنبه, خرداد ۵, ۱۴۰۳
Homeاقتصادیرکورد تولید ناخالصی داخلی در بهار و تابستان 1401

رکورد تولید ناخالصی داخلی در بهار و تابستان ۱۴۰۱

به گزارش خبرگزاری فارس، سید احسان خاندوزی صبح امروز در نشست خبری جزئیات رشد اقتصادی فصل بهار، تابستان و ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۱ را اعلام کرد.

طبق توضیحات وی که اطلاعات آن براساس گزارش بانک مرکزی ارائه شد، رشد اقتصادی ایران در فصل بهار به ۲.۳ درصد و در فصل تابستان به ۳.۶ درصد رسیده است. این در حالی ست که نرخ رشد اقتصادی در تابستان سال ۱۴۰۰، یک درصد بوده است.

                                                مرجع آمار:بانک‌مرکزی

یکی از نکات حائز اهمیت در این آمارها، افزایش قابل توجه رشد بخش صنعت، معدن و نفت در فصل تابستان است. در تابستان سال گذشته رشد بخش صنعت منفی ۱.۵ درصد بوده اما در تابستان سال جاری به ۸.۷ درصد افزایش یافته است.

همچنین بخش معدن رشد ۷.۳ درصدی و بخش نفت رشد ۱۰.۴ درصدی را در این فصل به دست آورده است. رشد بخش نفت در تابستان سال گذشته ۵.۴ درصد بوده است.

رشد بخش کشاورزی هم از منفی ۲.۴ درصد در تابستان سال گذشته به ۰.۸ درصد در تابستان امسال رسیده است. رشد پایین بخش کشاورزی به دلیل تکرار دومین خشکسالی متوالی بوده است.

بخش خدمات در بهار ۲.۸ درصد و در تابستان امسال ۲.۴ درصد رشد داشته است. مجموع رشد بخش خدمات در ۶ ماه اول امسال ۲.۶ درصد محاسبه شده است.

به گزارش فارس، افزایش رشد اقتصادی کشور در فصل تابستان با پیشرانی بخش های صنعت، معدن و نفت نشان دهنده به حرکت درآمدن چرخ تولید کشور در این فصل است. با توجه به گزارش های مرکز پژوهش های مجلس از رشد تولید در صنایع بورسی در ماه های مهر و آبان، امید است این روند رو به رشد در فصل پاییز هم ادامه داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  350 میلیون تومان وام برای روستاها

لینک کوتاه

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر