سه شنبه, خرداد ۲۹, ۱۴۰۳
Homeساختمانساختمان‌سازی در منطقه فریز شده پایتخت

ساختمان‌سازی در منطقه فریز شده پایتخت

به گزارش اقتصادنیوز با وجود آن‌که بارها اعلام شده طرح توسعه دانشگاه تهران نهایی است، اما هنوز تصمیم نهایی برای ساخت‌وسازها این محدوده قطعی نشده، برخی از احتمال ساخت ۸ طبقه در برخی از نقاط این محدوده خبر می‌دهند، موضوعی که گفته می‌شود در حد پیشنهاد است و هنوز در شورای عالی شهرسازی بررسی نشده اما با وجود فریز بودن زمین‌های این محدوده، به‌تازگی تلاش‌هایی برای ساخت‌وساز در این محدوده دیده می‌شود.

 خیابان ۱۶ آذر، چند قدمی که به سمت کوچه ادوارد براون بیاییم جنب ساختمان بنیاد شهید و ایثارگران پارکینگی است متعلق به دانشگاه تهران. از زمین‌های آزاد شده طرح توسعه دانشگاه. همسایگان می‌گویند چند ماه پیش برای ساخت در این پارکینگ کلنگ‌زنی شده است اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد در شهرداری هنوز مجوزی برای این ساخت‌وساز صادر نشده و قرار است در این پلاک مجتمع آموزشی کودکان ساخته شود در نقطه‌ای که به گفته همسایگان این پلاک پیش از این کوچه بوده و هر ساخت‌وسازی در آن می‌تواند در پارکینگ ساختمان کناری که مربوط به بنیاد شهید است و درب اصلی برای ورود افرادی که با ولیچر رفت و آمد می‌کنند و دارای مشکل حرکتی هستند، محسوب می‌شود را مسدود کند.بر اساس شنیده‌ها یکی از سازنده‌های معروف و خیّر قرار است این ملک را بسازد اما بدون مجوز!از هفته گذشته کیوسک نگهبانی پارکینگ برداشته شده و گفته می‌شود به‌زودی عملیات احداث هم آغاز خواهد شد.

سیدمحمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران نیز پیشتر درباره طرح توسعه دانشگاه تهران  گفته بود: طرح توسعه دانشگاه تهران، نهایی شده و این طرح در بخش‌های مختلف دانشگاه نیز جانمایی شده است. نگاه ما این است که در طرح توسعه، بیشتر از فضاها برای فعالیت‌های آزمایشگاهی، تحقیقاتی و برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی استفاده شود نه برای دانشکده‌هایی که دانشجوی کارشناسی و غیره پذیرش می‌کنند زیرا فضای سایت مرکزی شلوغ است.

بیشتر بخوانید:  زاکانی: تهران نیاز به یک میلیون مسکن دارد/ اولویت ساخت مسکن در داخل شهرهاست

گفته او، اولین پروژه‌های عمرانی در طرح توسعه دانشگاه که عمر آن به ۲۰ سال می‌گذرد، شروع شده و این طرح تاکنون هیچ پروژه عمرانی نداشته است. در واقع طرح توسعه عمدتا تعمیر و بازسازی اماکن بوده است ولی در دوره فعلی پروژه ایجاد مهدکودک و استخر اولین پروژه‌های عمرانی است که اجرا می‌شود. پیش‌بینی شده که مجموعه استخر، چهار ماهه اجرا شود و این در سابقه پروژه‌های عمرانی پروژه‌ای سریع و زودبازده تلقی می‌شود.

مقیمی اضافه می‌کند: ‌مردم گله‌مند هستند و گله درستی است. به‌خاطر اینکه اعتبارات وجود نداشته، همه این ساختمان‌هایی که فریز شده بود امکان فروش به کسی دیگر جز دانشگاه نبود. معتقدیم حق‌الناس در این طرح رعایت نشده است. مصوبه‌ای در دولت مطرح شد که به‌دنبال آن، مجموعه سایت دانشگاه تهران از حالت فریز خارج شد و سکنه می‌توانند محل مسکونی خود را به غیر از دانشگاه هم بفروشند. ما هم مقاومتی نکردیم چون اعتبارات لازم را نداشتیم و این مصوبه ظاهرا قرار است اجرایی شود و دغدغه‌ای که ساکنین داشتند برطرف می‌شود

طرح توسعه دانشگاه تهران از اواسط دهه ۷۰ شمسی با هدف گسترش فضاهای آموزشی دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران در دستور کار قرار گرفت و سپس عنوان پروژه به «شهر دانش، دانشگاه کارآفرین، سبز و هوشمند» تغییر یافت و تا امروز نیز ادامه دارد اما این طرح حواشی زیادی همراه داشته که مربوط به اعتراض سکنه اطراف این دانشگاه است و بیش از دو دهه است که سکنه و کسبه این محدوده دچار بلاتکلیفی هستند.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر