شنبه, خرداد ۵, ۱۴۰۳
Homeساختمانسه اقدام برای آرامش بازار مسکن

سه اقدام برای آرامش بازار مسکن

خبرآنلاین: ایسنا نوشت:کارشناسان معتقدند اگر دولت بتواند مالیات خانه‌های خالی، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات واحدهای لوکس را با جدیت بیشتری نسبت به دوره‌های گذشته پیگیری کند، کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن دور از ذهن نیست.

واسطه‌های ملکی پایتخت از کمبود فایل‌های با عمر بنای کمتر از پنج سال در بازار مسکن خبر می‌دهند که باعث شده تناسب بین عرضه و تقاضا به هم بریزد. به نظر می‌رسد کاهش ساخت و ساز در دوره‌های گذشته به کمبود فایل‌های مرغوب در بازار مسکن انجامیده است. در کنار این مساله انتظارات تورمی ایام قبل از عید باعث شده تا برخی مالکان از فروش منصرف شوند و آن را به سال آینده موکول کنند.

مشاوران املاک می‌گویند به اندازه‌ای که مشتری در بازار مسکن وجود دارد فروشنده نیست. فایل‌هایی هم که عرضه شده‌اند یا عمدتا قدیمی‌ساز هستند، یا امکانات کافی ندارند و یا با سطح قیمتی فراتر از عرف بازار عرضه شده‌اند که مشتری موثر به سمت آنها نمی‌رود.

با این حال تعداد معاملات ملک در مقایسه با ماه‌های قبل افزایش یافته و به سطوح بالای ۱۰ هزار واحد رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده خرید و فروش‌ها در نرخ‌های متعارف و از نوع تبدیل به احسن است. بدین صورت که خریدار با استفاده از نقدینگی فروش واحد خود اقدام به خرید آپارتمان بزرگ‌تر یا نوسازتر می‌کند. اما با توجه به حباب نرخ‌های پیشنهادی، حضور خانه اولی‌ها در بازار مسکن به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

بیشتر بخوانید:  علام تورم مسکن در ماه بهمن
مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر