سه شنبه, خرداد ۸, ۱۴۰۳
Homeاقتصادیقیمت دلار امروز در بازار آزاد یکشنبه ۷ اسفند

قیمت دلار امروز در بازار آزاد یکشنبه ۷ اسفند

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز یکشنبه ۷ اسفند در بازار آزاد ــ تومان معامله شد. طی معاملات امروز دلار، بیشترین قیمت دلار  __ تومان و کمترین قیمت __ تومان ثبت شده است.

در مرکز مبادله ارز و طلا امروز یکشنبه ۷ اسفند قیمت دلار اسکناس ۴۲,۶۸۰ تومان و قیمت دلار حواله ۳۷,۱۱۳ تومان اعلام شده است.

قیمت دلار در صرافی ملی امروز یکشنبه ۷ اسفند ــ ( نرخ خرید ) و ــ ( نرخ فروش ) اعلام شده است.

بانک مرکزی و قیمت دلار

بیشتر درآمد ایران از فروش نفت حاصل می‌شود. این درآمد به شکل دلار در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد که به ریال تبدیل شود. هرگونه تغییر در ذخایر ارزی کشور، می‌تواند به سرعت بر روی سایر قیمت‌ها تأثیر بگذارد.

ایران می‌تواند این پول را به اقتصاد کشور تزریق کند، با آن کالای خارجی بخرد، آن را در اختیار واردکنندگان بگذارد یا به‌جای این کارها از درآمد خود برای سرمایه‌گذاری و توسعه زیرساخت‌های کشور استفاده کند.

در حالت عادی باید دلار به شکل درآمد ارزی در اختیار صادرکنندگان و صاحبان صنایع کشور باشد؛ اما در ایران به‌خاطر عظمت غول‌آسای شرکت نفت، بیشترین حجم دلار به بانک مرکزی منتقل می‌شود و در اختیار دولت قرار می‌گیرند.

به همین دلیل بانک مرکزی به‌سادگی قادر است با تزریق ارز، قیمت دلار را کم کند یا با متوقف کردن عرضه آن باعث گران شدن ارز شود. برای همین در کوتاه‌مدت اثر بانک مرکزی بر نرخ ارز بیشتر از وزارت صمت است.

تاریخچه مختصر دلار

در سال ۱۳۵۷ نرخ رسمی دلار ۷ تومان بود. دولت به‌خصوص در سال‌های جنگ سعی می‌کرد قیمت ۷ تومانی را نگه دارد، به شکلی که در سال ۱۳۷۰ با وجود قیمت ۱۴۲ تومنی بازار، نرخ رسمی ارز ۶ تومان بود.

بیشتر بخوانید:  تجربه جهانی برای نوسازی بافت فرسوده در ایران استفاده می‌شود

 

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر