سه شنبه, خرداد ۸, ۱۴۰۳
Homeاملاکقیمت مسکن مهار شد

قیمت مسکن مهار شد

به نقل از نبض مسکن

🔹تورم ماهیانه بازار مسکن شهر تهران طبق اعلام دو مرکز ارایه آمار در آذرماه امسال کاهش یافته و کارشناسان معتقدند در صورت کنترل تورم و نقدینگی می‌توان به ثبات نسبی قیمت خانه امیدوار بود.

🔹تابلوی دوم از بازار مسکن شهر تهران، کاهش سرعت رشد ماهیانه قیمت در نهمین ماه سال جاری را تایید کرد. بر اساس اعلام مرکز آمار در آذرماه ۱۴۰۱ متوسط وزنی قیمت هر متر آپارتمان در تهران به ۵۰ میلیون و ۴۴۷ هزار تومان در هر متر مربع رسیده است. این در حالی است که چند روز قبل بانک مرکزی بر اساس روش میانگین حسابی، متوسط قیمت هر متر مسکن در آذرماه امسال در شهر تهران را ۴۸ میلیون تومان اعلام کرد.

🔹طبق شاخص مرکز آمار تورم ماهیانه آپارتمان در پایتخت به ۴.۱ درصد رسیده که کاهش ۰.۹ درصدی را در مقایسه با ماه قبل نشان می‌دهد. بانک مرکزی هم رشد ماهیانه قیمت را ۲.۹ درصد اعلام کرد که از کاهش ۳.۹ درصدی تورم مسکن نسبت به آبان ماه حکایت داشت.

🔹اگرچه هر دو آمار مذکور، کاهش شتاب رشد ماهیانه قیمت در آذرماه ۱۴۰۱ را تایید می‌کند، تورم نقطه به نقطه و سالیانه دچار افزایش شده است. تورم نقطه به نقطه آپارتمان در تهران به ۵۲.۱ درصد رسیده که نشان دهنده رشد ۲.۱ درصدی در مقایسه با آبان ماه است. تورم سالیانه هم رشد ۳۷.۱ درصد را به تصویر می‌کشد؛ در حالی که تورم سالیانه آبان ماه ۳۵ درصد بود.

🔹آمار فوق گویای آن است که در صورت ادامه کاهش سرعت رشد ماهیانه قیمت‌ها تورم سالیانه و نقطه به نقطه نیز می‌تواند دچار افت شود. تورم عمومی، رشد نقدینگی و نوسانات نرخ ارز، مهمترین عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن است که در صورت کنترل شاخصهای مذکور، بازار مسکن نیز آرام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  بازار مسکن در آستانه خواب سه ماه

لینک کوتاه

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر