دوشنبه, تیر ۲۵, ۱۴۰۳
Homeاملاکمالیات بر خانه‌های خالی منجر به کاهش اجاره‌بها می‌شود؟

مالیات بر خانه‌های خالی منجر به کاهش اجاره‌بها می‌شود؟

آیا مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند باعث کاهش اجاره‌بهای مسکن شود؟ آرای کارشناسان در این باره متفاوت است اما با این حال برخی عنوان می‌کنند این نوع از مالیات در صورت تحقق می‌تواند باعث کنترل نسبی اجاره‌بها در طولانی مدت شود.

طرح مالیات بر خانه‌های خالی نتیجه‌ای‌ نداشته است. این طرح با هدف جلوگیری از احتکار خانه و کمک به خانه‌دار شدن جامعه صورت گرفت و نهایتا با شکست مواجه شد.

دولتمردان یکی از مهمترین راهکارهای کنترل تورم مسکن را، اخذ مالیات از خانه‌های خالی عنوان می‌کنند و از طرفی با اجرای این طرح تصمیم دارند بر درآمدهای مالیاتی دولت نیز بیفزایند.

کارشناسان دولتی معتقدند اخذ مالیات از خانه‌ها، تأثیر مثبتی بر فضای امروز کسب و کار در حوزه مسکن خواهد داشت. به گفته آنها طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی می‌تواند موضوع تولید مسکن که مبنای جهش تولید مسکن در کشور است را عملیاتی کند و لذا اعتقاد دارند اجرای صحیح و جدی این قانون می‌تواند در فضای اجاره‌نشینی مسکن نیز مؤثر واقع شود.

یکی از دغدغه‌های مهم مردم در دو سال گذشته افزایش بی‌رویه اجاره‌بهای مسکن بوده است. در این راستا قانون تعیین سقف اجاره‌بها در دستور کار دولت قرار گرفت. همچنین پرداخت ودیعه مسکن نیز از دیگر اقدامات حمایتی دولت در این زمینه بوده است اما هر چند این اقدامات به عنوان راه مقطعی و کوتاه در بازار مسکن می‌تواند کارساز باشد، اما برای کنترل قیمت مسکن و حمایت واقعی از مستأجران تاکنون کار ساز نبوده است.

در حال حاضر یکی از مهمترین چالش‌های پیش رو برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی نبود پایگاه‌های اطلاعاتی جامع در کنار برخی ساختارهای معیوب این قانون است که عملا اغلب واحدهای مسکونی خالی از سکنه را از مالیات معاف کرده است و لذا برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند در این شرایط اخذ مالیات سالیانه از تمامی زمین‌ها و یا خانه‌ها اگر اجرا می‌شد بیشتر می‌توانست دولت را برای افزایش درآمدهای مالیاتی و یا حل مسکن کمک کند.

بیشتر بخوانید:  مصوبه مجلس برای ممنوعیت دریافت کمیسیون توسط املاک

مالیات خانه‌های خالی ترمز جهش اجاره بها

علی قنبری اقتصاددان در خصوص مالیات خانه‌های خالی گفت: متأسفانه اطلاعات دقیقی برای مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی وجود ندارد و مساله خانه‌های خالی یک مساله پیچیده در کشور تبدیل گشت. وی در ادامه افزود: مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی نمی‌تواند راهکاری برای کاهش قیمت مسکن باشد اما می‌تواند ترمزی برای افزایش بی‌دلیل این بازار شود به شرطی که آمار دقیقی از خانه‌های خالی وجود داشته باشد.

عارضه افزایش قراردادهای صوری

مرتضی افقه، اقتصاددان هم در خصوص مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی گفت: واقعیت این است که افزایش مالیات‌ها و مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی نمی‌تواند راهکاری برای قیمت‌های بازار اجاره بها باشد چرا که افرادی که خانه خالی دارند نیازی به اجاره آن ندارند بنابراین حاضر هستند مالیات دهند. برخی‌ نیز در ایران زندگی نمی‌کنند و این خانه‌ها برای تفریح است و وقتی می‌آیند به خانه می‌روند و برایشان این مالیات‌ها ارزشی ندارد.

وی در ادامه اظهار داشت: مالیات خانه‌های خالی نمی‌تواند انگیزه‌ای برای کاهش قیمت اجاره‌بها باشد؛ از طرفی هم قراردادهای صوری نوشته می‌شود که خود این قراردادهای صوری باعث اشتباهاتی در محاسبات خانه‌های خالی می‌شود؛ می‌توان گفت به نوعی فرار مالیاتی با قراردادهای صوری صورت می‌گیرد اما در بازار اجاره‌بها هیچ تأثیری نخواهد داشت.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر