جمعه, خرداد ۴, ۱۴۰۳
Homeاقتصادیمشاوران املاک در دهه ۹۰ رها شدند/صفر تا ۱۰۰ برنامه وزارت راه...

مشاوران املاک در دهه ۹۰ رها شدند/صفر تا ۱۰۰ برنامه وزارت راه برای ساماندهی بازار مسکن

مشاور وزیر راه با بیان اینکه “مشاوران املاک در دهه ۹۰ رها شده بودند” از برنامه ساماندهی بنگا‌ه‌ها خبر داد و گفت: از فعالیت مشاوران املاک اخلال‌گر جلوگیری می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیدجواد سادات فیرزنی با اشاره به برنامه ساماندهی بازار مسکن از مسیر ساماندهی مشاوران املاک، اظهار کرد:‌ آخرین اقدامات ساماندهی بنگاه‌های مشاوران املاک به دهه ۸۰ مربوط می‌شود که منجر به اعطای توکن، کد رهگیری و ثبت قراردادها شد.

وی با بیان این‌که در دهه ۹۰ ساماندهی بازار مشاوران املاک رها شد، افزود: مشاوران املاک به‌عنوان بزرگ‌ترین صنف، بیشترین تخلف را داشته‌ایم. بر این اساس تلاش کرده‌ایم اخلال‌گرانی را که در پوشش بنگاه‌های مشاوران املاک اثرات نامطلوبی بر بازار زمین و مسکن دارند را از گردونه خارج کنیم.

وی توضیح داد: با توجه به پیچیدگی املاک مسکونی و زمین اثرات اقداماتی که در دستور کار برای ساماندهی قرار گرفته است اجرای این قانون زمانبر خواهد بود. اما در عین حال امیدی که در بدنه جامعه پیش آمده و اتحادیه و اتاق اصناف نیز پای کار آمدند نویدبخش اثربخشی این طرح که مراحل تصویب را می گذارند در آینده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که بنگاه‌های مشاور املاکی که دارای جواز و کد رهگیری است بازوی دولت در اجرای طرح ساماندهی بوده و مورد پذیرش جامعه و دولت به شمار می روند، تصریح کرد: بنگاه‌های مشاوران که املاکی مجوز و جواز کسب ندارند مورد قبول نیستند.

وی تصریح کرد: بخشی از اقدامات ایجابی دولت مربوط به مشاوران املاک و بخشی مربوط به اخلال‌گران کلان می‌شوند که با اهداف پولشویی سرمایه خود را به بازار مسکن آورده‌اند و احتکارکنندگان مسکن به شمار می‌روند. به عنوان نمونه در شهر جدید پردیس افرادی هستند که چند صد ملک را تحت اختیار خود گرفته‌اند با اقدامات ایجابی باید مسکن خود را به بازار فروش و یا اجاره هدایت کنند.

بیشتر بخوانید:  قیمت روز دلار و نرخ ارزهای عمده 1401/12/26
مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر