شنبه, اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۳
Homeساختماننهضت ساخت مسکن متاهلی با حمایت وزیر علوم کلید خورد

نهضت ساخت مسکن متاهلی با حمایت وزیر علوم کلید خورد

معاون وزیر علوم گفت: نهضت ساخت خوابگاه متاهلی در آموزش عالی با حمایت وزیر علوم آغاز شده که در حال حاضر ۳۲۰۰ واحد خواگاه متاهلی در مرحله مختلف قرار دارد، امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۴ این تعداد خوابگاه را به دانشجویان متاهل تحویل دهیم.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی خطیبی، معاون مالی، اداری و منابع وزارت علوم و تحقیقات و فناوری امروز در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه اظهار کرد: در دهه فجر امسال در حوزه آموزش عالی ۸۱ پروژه عمرانی با زیربنای ۱۴۷ هزار مترمربع و با اعتباری بالغ بر ۱۶۸۰ میلیارد تومان در ۲۷ استان و ۳۶ دانشگاه بهره برداری خواهد شد

معاون مالی، اداری و منابع وزارت علوم با بیان اینکه این پروژه‌ها عمدتا کاربری آموزشی، پژوهشی، فناوری و خوابگاه مجردی و متاهلی خواهد بود، تصریح کرد: در کنار این موارد در یک سال اخیر ساخت مسکن برای اعضای هیئت علمی و کارمندان دانشگاه‌ها در دستور کار قرار است، پیرو سیاست‌های ابلاغی دولت و مصوبات مجلس شورای اسلامی و نهضت ملی مسکن از این فرصت قانونی بهره بردیم و مطابق آن از  اراضی مازاد در دانشگاه‌ها و ذیل قانون نهضت ملی مسکن برای ساخت واحدهای مسکونی استفاده کردیم.

وی افزود: توافقنامه با وزارت راه انجام شد که بر اساس آن ذیل قانون نهضت ملی مسکن از اراضی مازاد دانشگاه‌ها استفاده کنیم. در ۷۱ دانشگاه بیش از هزار هکتار اراضی شناسایی و برای طرح ملی مسکن در نظر گرفته شده است.

به گفته وی؛ آنچه که برای طرح ملی مسکن و واگذاری زمین برای ساخت مسکن در نظر گرفته شده، حدود ۳۰۰ هکتار است، که مطابق آن در ۱۳ دانشگاه  ۱۴۵۰۰ واحد مسکونی بر اساس تراکم قانون برای هیئت علمی و کارمندان استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  افزایش بیش از ۳۱ درصدی قیمت مصالح ساختمانی

خطیبی با بیان اینکه بخشی از این زمین‌ها در بخش های پردیس اصلی قرار دارد، عنوان کرد: عمدتا از زمین‌هایی که در برنامه تفصیلی دانشگاه کاربردی علمی و پژوهشی ندارند، استفاده خواهیم کرد.

معاون وزیر علوم با اشاره به طرح های توسعه خوابگاه متعالی برای دانشجویان دوره تکمیلی بیان کرد: تعداد خوابگاه‌های متاهلی از ابتدای ساخت دانشگاه در ایران کمتر از هزار واحد بود از نیمه ۱۴۰۰ تا امروز ۳۰۰ واحد متاهلی ساخته و تحویل دانشجویان متاهل داده شده است.

وی با بیان اینکه نهضت ساخت خوابگاه با حمایت وزیر علوم کلید خورده است، بیان کرد: نهضت ساخت خوابگاه متاهلی در آموزش عالی با حمایت وزیر علوم، آغاز شده که در حال حاضر ۳۲۰۰ واحد خوابگاه متاهلی در مرحله مختلف قرار دارد، امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۴ این تعداد خوابگاه را به دانشجویان متاهل تحویل دهیم.

خطیبی با بیان اینکه خوابگاه متاهلی نقش مهمی در جوانی جمعیت و نگهداشت نخبگان دارد، عنوان کرد: بحث تشکیل خانواده معمولا در بازه تحصیلات تکمیلی و دکترا مطرح می‌شود و اگر ما بتوانیم بحث مسکن متاهلی برای دانشجویان را حل کنیم، هم در مقوله نگهداشت نخبگان و افزایش موالید موثر خواهد بود.

وی با اشاره به انتظارات وزارت علوم از مجلس برای تامین بودجه این پروژه‌ها از منابع دولتی بیان کرد: برای دانشگاه تکلیف شده که ۱۰ درصد از درآمدهای اختصاصی و ۱۰ درصد اعتبارات مربوط به تملک دارایی باید صرف ساخت خوابگاه متاهلی شود. علاوه بر این دور ردیف درآمدی برای ساخت تعداد مسکن های متاهلی به بودجه دولتی نیاز وجود دارد.

خطیبی عنوان کرد: پاداش پایان خدمت تمام کارکنان آموزش عالی از قبیل هیئت علمی و کارمندان تا سال ۱۴۰۱ تسویه شده است، علاوه بر این مالیات قراردادهای پژوهشی به صورت ثابت ۵ درصد خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  توانایی بی سابقه شرکت ملی گاز در تامین 100 میلیون متر مکعب گاز خانگی

معاون وزیر علوم بیان کرد: با پیگیری وزارت علوم قرار شد فوق العاده خاص به میزان سه هزار امتیاز در حکم کارمندان آموزش عالی لحاظ خواهد شد.

آخرین اخبار املاک و مسکن را در پارس آسیا کیا بیابید.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر