سه شنبه, خرداد ۲۹, ۱۴۰۳
Homeساختماننوسازی مسکن به ۱۷۰ هزار واحد رسید/ رشد ۸ برابری نسبت به...

نوسازی مسکن به ۱۷۰ هزار واحد رسید/ رشد ۸ برابری نسبت به گذشته

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شاهد افزایش سرعت نوسازی هستیم، به‌طوری که از متوسط سالانه ۱۰ هزار واحد در دهه گذشته، نوسازی در دو سال اخیر به ۱۷۰ هزار واحد رسیده است.

به نقل از خبر گزارش ایسنا، محمد آیینی اظهار کرد: پایش عملکرد استان‌ها در نوسازی بافت فرسوده در تمامی استان انجام شده و هم‌اکنون با مصوبات شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، عملکرد بیشتر استان‌ها در اجرای بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده بهبود یافته است.

وی افزود: در ۵۷ شهر بسته تشویقی بومی شده بازآفرینی شهری مصوب در حال اجراست که سبب رشد در صدور پروانه ساختمانی شده است. هم‌اکنون نوسازی واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده از مرز ۱۶۸ هزار واحد عبور کرده است که امیدواریم به‌زودی این رقم تا پایان سال جاری به ۲۰۰ هزار واحد برسد که در این ارتباط همکاری شهرداری‌ها باید تقویت شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بر اساس آمار، حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار در محدوده بافت‌های ناکارآمد وجود دارد که ۱۰ میلیون نفر در این بناها ساکن هستند، افزود: در صورت بی‌توجهی به این موضوع در صورت وقوع زلزله شاهد بم دیگری خواهیم بود. بنابراین، چاره‌ای جز شتاب دادن به نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده شهری نداریم.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: برای این منظور و بر اساس سند ملی بازآفرینی شهری باید سرانه‌های آموزشی، بهداشتی، ورزشی، انتظامی و غیره این محلات به متوسط سرانه نقاط توسعه یافته همان شهر برسد. از سوی دیگر تأمین خدمات زیرساختی و روبنایی در محلات فرسوده منجر به ارتقای مرغوبیت لازم شده تا بخش خصوصی و تعاونی‌ها به نوسازی تشویق شوند و مسیر نوسازی هرچه سریع‌تر طی شود.

بیشتر بخوانید:  بررسی بازار مسکن امارات متحده عربی

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برای تشویق بیشتر بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این بافت‌ها بسته‌های تشویقی گوناگونی تدوین و مصوب شده است، عنوان کرد: در بخش نوسازی مسکن طی این دوسال بیش از ۱۶۸ هزار و ۵۷۶ واحد پروانه نوسازی مسکن در محدوده بافت‌های فرسوده صادر شده و بیش از ۵۱ هزار واحد نیز به بهره‌برداری رسیده است. علاوه بر اینکه این واحدها نوسازی شده‌اند ظرفیتی جدید برای تولید مسکن نیز فراهم شده است.

تحقق ۵۵ درصدی برنامه نوسازی

آئینی با تأکید بر اینکه بازآفرینی‌شهری می‌تواند ظرفیت بالایی برای تأمین مسکن فراهم کند، اظهارکرد: قریب به ۵۵ درصد از برنامه نهضت ملی برای ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده محقق شده و این ابتدای راه است. استان خراسان رضوی در این زمینه رتبه دوم را دارد و در این دو سال بیش از ۲۳ هزار واحد در حال نوسازی است؛ استان تهران نیز رتبه اول را با ۴۲ هزار واحد تولید مسکن دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اکنون بسته‌های تشویقی در چهار محور اجرا می‌شود، افزود: در شهرهایی که بسته تشویقی اجرا شده، شاهد جهش در صدور پروانه‌ها هستیم برای مثال در شهر تهران این رشد ۳ برابر شده است. این بسته‌های تشویقی باید هر ۶ ماه یک بار ارزیابی شده و در صورت وجود نقاط ضعف اصلاح شوند. راهبرد بعدی ما توسعه برنامه جامع اقدام مشترک با حضور شهرداری‌ها به‌عنوان بازیگر اصلی عرصه بازآفرینی شهری و سایر اعضای ستادهای بازآفرینی شهری است. در این برنامه مجموعه نیازهایی که در تولید مسکن و خدمات روبنایی و زیربنایی نیاز است بدون وجود تمام دستگاه‌های ذیربط امکان‌پذیر نیست و همه این دستگاه‌ها باید پای کار بیایند.

بیشتر بخوانید:  قیمت مسکن در ۵ سال اخیر ۱۰ برابر شد

بنا به اعلام شرکت بازآفرینی شهری ایران، وی یکی دیگر از راهبردهای شرکت را به اتمام رساندن پروژه‌های نیمه‌تمام اعلام کرد و گفت: طی دو سال گذشته قریب به ۱۰۰۰ پروژه بازآفرینی شهری به بهره‌برداری رسیده و ۳۰۰ پروژه دیگر  طی سال مالی جاری به بهره‌برداری خواهیم رساند.

آخرین اخبار املاک و مسکن را در پارس آسیا کیا بیابید.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر