شنبه, خرداد ۵, ۱۴۰۳
Homeاقتصادیهزینه ساخت اپارتمان ها در بعضی از مناطق از مرز 30 میلیون...

هزینه ساخت اپارتمان ها در بعضی از مناطق از مرز ۳۰ میلیون تومان عبور کرد

آخرین وضعیت هزینه ساخت در تهران حکایت از آن دارد که این جزء از اجزای قیمت تمام شده مسکن، حکم یک تهدید تورمی جدی برای مسکن را دارد و غفلت از آن می‌تواند نظم و ثابت دست‌کم چهارماهه در بازار مسکن را بر هم بزند.
 در تهران پس از «قیمت زمین»، رتبه دوم هزینه‌های دخیل در قیمت تمام شده مسکن به هزینه ساخت شامل قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد نیروی کارتعلق دارد.
 بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم مصالح ساختمانی در بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۳۹.۷ درصد گزارش شده و به تعبیر ساده‌تر هزینه ساخت در سه ماهه اول سال نزدیک ۴۰ درصد بیشتر از پارسال بوده است. همچنین در بهار امسال میزان این رشد نسبت به زمستان پارسال بیش از ۱۳ درصد محاسبه و اعلام شده است.
 این نگرانی وجود دارد که عرضه جدید مسکن نوساز به بازار پس از تکمیل ساخت و سازهای جدید، با افزایش قیمت نسبت به ابتدای امسال همراه باشد و در آرامش فعلی حاکم در این بازار اختلال ایجاد کند.
 در صورتی که تورم عمومی مهار شود و به سطح نیمه اول دهه ۹۰ برسد، تورم هزینه ساخت باید به حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کند و با یک شیب کاملا ملایم در طول سال روند افزایش را طی کند.
 در حال حاضر کف هزینه ساخت در تهران بدون در نظر گرفتن هزینه صدور جواز و قیمت زمین در ساخت‌وسازهای متوسط بین ۱۵ تا ۱۸ میلیون تومان به ازای هر مترمربع زیربنا برآورد می‌شود.
 سازنده‌های فعال در مناطق شمالی شهر به تناسب استفاده از مصالح باکیفیت بالاتر متناسب با تقاضای مالکان و متقاضیان خرید ملک در این مناطق، هزینه ساخت را تا مترمربعی ۳۰ میلیون تومان نیز اعلام می‌کنند.
 در حال حاضر فاصله هزینه ساخت در شمال و جنوب تهران صرف‌نظر از پروژه‌های فوق‌لوکس و خاص، بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد برآورد می‌شود. به بیان دیگر در حال حاضر هزینه ساخت در شمال شهر ۱.۵ تا ۲ برابر جنوب پایتخت است.
 هزینه ساخت خانه‌های مصرفی و متوسط در اصفهان به ازای هرمترمربع ۱۳ تا ۲۰ میلیون تومان است که قیمت‌های پایین‌تر مربوط به واحدهای کم‌تراکم و فاقد آسانسور است.
 در شیراز کف هزینه ساخت از حدود ۱۰ میلیون تومان به ازای هرمترمربع آغاز می‌شود اما در تبریز این نرخ به صورت متعارف کمتر از ۱۴ میلیون تومان نیست.
 از آنجا که اختلاف قیمت چندانی در اغلب مصالح ساختمانی پرمصرف بین پایتخت و دیگر شهرها وجود ندارد، مهمترین عامل اختلاف هزینه ساخت در حال حاضر بین شهرهای مختلف به دستمزد کارگران ساختمانی باز می‌گردد./

بیشتر بخوانید:  مرکز مشاوره ایزوکیا و آموزش های ایمنی تاسیسات برقی، اعلام و اطفاء حریق

به نقل از خبرگزاری روزن آنلاین

آخرین اخبار املاک و مسکن را در پارس آسیا کیا بیابید.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر