شنبه, خرداد ۵, ۱۴۰۳
Homeآب و هواهواشناسی ایران ۱۴۰۱/۱۱/۱۷؛ بارش برف و باران در ۲۷ استان/ هشدار کولاک...

هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۱۱/۱۷؛ بارش برف و باران در ۲۷ استان/ هشدار کولاک برف و آب‌گرفتگی معابر

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز در استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، برخی مناطق استان‌های فارس و بوشهر، استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و فردا سه‌شنبه علاوه بر این مناطق در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و یزد، بارش برف و باران و در استان‌های جنوبی رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گستره بارش‌ها علاوه بر مناطق ذکر شده، استان‌های ساحلی دریای خزر را نیز در بر می‌گیرد. روز جمعه در استان‌های واقع در نوار شمالی کشور و دامنه‌های زاگرس مرکزی بارش خواهیم داشت.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، امروز و فردا افزایش نسبی دما در نیمه شمالی کشور و از چهارشنبه تا جمعه کاهش محسوس ۴ تا ۸ درجه‌ای دما در اکثر مناطق کشور روی می‌دهد.

طی ۳ روز آینده وزش باد در اکثر مناطق کشور قابل ملاحظه بوده و خلیج فارس در سه روز آینده و دریای خزر روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مواج است.

توصیف سامانه اول: نفوذ سامانه بارشی

زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰

نوع مخاطره: بارش باران، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و در نواحی مرتفع و سردسیر بارش برف و احتمال کولاک برف، رخداد مه، کاهش دید

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۷: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، خوزستان، شمال بوشهر، لرستان، اردبیل و کرمانشاه.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، تهران، البرز، مرکزی، قزوین، همدان، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، بوشهر، نیمه شمالی کرمان، فارس، لرستان و کردستان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، مازندران، گیلان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، قم، مرکزی، تهران، البرز، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان و همدان.

بیشتر بخوانید:  پیش‌بینی هوای استان‌های کشور تا ۲۴ ساعت آینده؛ امروز 18 اسفند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران، گیلان، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، سمنان، اصفهان، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، شمال و شرق خوزستان، کرمانشاه.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در مسیرهای کوهستانی، احتمال انسداد محورهای روستایی در اثر شدت بارش برف یا باران، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر به‌طور محدود، اختلال در سفرهای بین شهری و درون‌شهری، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل و خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقال منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط و ترجیحاً اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق، عدم توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاک‌سازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون‌شهری، پاک‌سازی دهانه پل‌ها و انجام تمهیدات دیگر در جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، خودداری از هرگونه عملیات کشاورزی و تردد ماشین‌آلات بر روی زمین‌های کشاورزی، اجتناب از چرای دام در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و عایق‌بندی و انتقال کندوهای زنبور عسل به مناطق امن.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

زمان پایان: پیش از ظهر پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸: ایلام، کرمانشاه، اصفهان، یزد، شمال شرق فارس و کرمان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹: نیمه شرقی اصفهان، کرمان، یزد، شمال شرق فارس، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰: سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تأخیر در پرواز

بیشتر بخوانید:  پیش‌بینی هواشناسی؛ این استان‌ها بارانی می‌شوند

توصیه: احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، احتیاط در فعالیت کویرنوردی

توصیف سامانه سوم: نفوذ توده هوای سرد

زمان شروع: اواخر وقت سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰

نوع مخاطره: کاهش محسوس دما

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸: شمال غرب

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹: مناطق شمال غرب و غرب و دامنه و ارتفاعات البرز، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰: مناطق شمال غرب و غرب و شمال شرق و شرق و مرکز و دامنه و ارتفاعات البرز، گیلان، مازندران، گلستان

اثر مخاطره: افزایش مصرف و اختلال در انتقال منابع انرژی به ویژه برق و گاز، یخبندان و لغزندگی جاده‌ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: مدیریت و صرفه‌جویی در مصرف منابع انرژی، احتیاط در سفرها، محافظت و پوشش لوله‌های آب، استفاده از ضدیخ در رادیاتور خودروها و ماشین‌آلات کشاورزی و احتیاط در انتقال نهال

توصیف سامانه: تقویت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۷

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

نوع مخاطره: بارش برف یا باران، رخداد مه، کاهش دید، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعدو برق و وزش باد شدید و در مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه‌ها بارش برف سنگین، وقوع بهمن و کولاک برف.

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۷: نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه غربی کردستان، شمال فارس، ایلام، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، جنوب اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸: نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه غربی کردستان، کرمانشاه، نیمه شمالی فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه شرقی خوزستان، ایلام و جنوب و غرب اصفهان.

بیشتر بخوانید:  افزایش آلاینده ها تا آخر هفته در تهران

اثر مخاطره: انسداد راه‌های روستایی و اختلال در جاده‌های مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه استان‌های واقع در رشته‌کوه زاگرس، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقال منابع انرژی به ویژه برق و گاز.

توصیه: آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف‌روبی و بازگشایی مسیرها، پرهیز از سفرهای خارج از شهر، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به ویژه گاز و برق، عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاک‌سازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون‌شهری، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی، از جمله نمک‌پاشی، توسط شهرداری‌ها، راهداری‌ها و ارگان‌های امدادی و مدیریت مناسب توسط سازمان آب و فاضلاب و سایر دستگاه‌های اجرائیه مسئول

توصیف سامانه: وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: بعدازظهر دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۷

زمان پایان: ظهر سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

نوع مخاطره: وزش باد و افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر و در فراساحل ۱.۵ تا ۲.۵ متر

منطقه اثر: مناطق غربی و مرکزی خلیج فارس

اثر مخاطره: خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و با احتمال نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر