سه شنبه, خرداد ۸, ۱۴۰۳
Homeآب و هواهواشناسی ایران ۱۴۰۱/۱۲/۰۲؛ هشدار وقوع بهمن در ۹ استان/ کاهش ۱۰درجه‌ای دما...

هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۱۲/۰۲؛ هشدار وقوع بهمن در ۹ استان/ کاهش ۱۰درجه‌ای دما در نوار شمالی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز و فردا در اکثر مناطق کشور جو پایداری حاکم است. پنجشنبه در بخش‌هایی از سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌ها در زاگرس مرکزی، شمال آذربایجان شرقی و اردبیل بارش پیش‌بینی شده است.

روز جمعه علاوه بر مناطق ذکرشده در بخش‌هایی از شمال شرق و شرق کشور نیز بارش پیش‌بینی می‌شود. شنبه هفته آینده در بخش‌هایی از سواحل غربی دریای خزر، شمال شرق و جنوب غرب کشور بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

سه‌شنبه در مناطق شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق، مرکز، شرق و جنوب شرق و چهارشنبه در مناطقی از شمال شرق، شمال غرب و دامنه‌های جنوبی البرز وزش باد، گاهی وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی می‌شود، همچنین امروز و فردا افزایش نسبی دما و افزایش سرعت وزش باد در ارتفاعات و دامنه‌های البرز و زاگرس مرکزی بهمن دور از انتظار نیست.

طی ۲ روز آینده در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل روند افزایش نسبی دما ادامه دارد و طی روزهای پنجشنبه و جمعه در نوار شمالی کشور کاهش ۸ تا ۱۰ درجه‌ای دما روی می‌دهد. خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان امروز و تنگه هرمز فردا مواج است، ضمن این‌که امروز و جمعه دریای خزر مواج پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه اول: وزش باد شدید

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۲

زمان پایان: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۳

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۲: آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، تهران، سمنان، مرکزی، کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، یزد.

بیشتر بخوانید:  پیش‌بینی هواشناسی؛ آبگرفتگی معابر در ۹ استان خیزش گرد و خاک در ۸استان

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۳: تهران، سمنان، جنوب خراسان رضوی.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تأخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، احتیاط در فعالیت کویرنوردی.

توصیف سامانه دوم: احتمال وقوع بهمن

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۲

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۳

نوع مخاطره: وزش باد شدید، احتمال وقوع بهمن

منطقه اثر: دامنه و ارتفاعات در استان‌های البرز، تهران، سمنان، گیلان، مازندران، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان.

اثر مخاطره: سقوط بهمن در مناطق مستعد و احتمال انسداد گذرگاه‌های کوهستانی بهمن‌خیز.

توصیه: اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی دستگاه‌های امدادرسان و راهداری‌ها.

توصیف سامانه: وزش بادشدید، افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۲

زمان پایان: ظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۳

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در مناطق ساحلی ۱ تا ۱.۵ متر و در نواحی دور از سواحل تا ۲ متر

منطقه اثر: نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران و نواحی دور از ساحل استان گلستان

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و غواصان، آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی، احتمال آسیب به شناورهای سبک و نیمه‌‌سنگین و تفریحی

توصیه: محدودیت در تردد شناورهای سبک و فعالیت‌های تفریحی، ممنوعیت عملیات غواصی و شنا، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و به‌ویژه فراسواحل، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارت احتمالی به تأسیسات دریایی.

بیشتر بخوانید:  هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۱۱/۱۷؛ بارش برف و باران در ۲۷ استان/ هشدار کولاک برف و آب‌گرفتگی معابر
مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر