سه شنبه, خرداد ۲۹, ۱۴۰۳
Homeآموزش املاکپشت پرده فرار پولدارهای تهرانی با فروش ملک و املاک ! شایعه...

پشت پرده فرار پولدارهای تهرانی با فروش ملک و املاک ! شایعه یا واقعیت ؟!

در ماهی که متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۳ میلیون تومان افزایش داشت اما مسکن در منطقه یک با ریزش ۳ میلیون تومانی مواجه شده و دیگر منطقه لوکس‌نشین یعنی منطقه سه نیز بدون تغییر بوده است.

مرکز آمار ایران سرانجام با تاخیر زیاد، گزارش تحولات بازار مسکن در آبان ۱۴۰۱ را منتشر کرد. بر اساس این گزارش تورم ماهانه مسکن در تهران در آبان به ۵ درصد رسیده است. این در حالی است که طبق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت حسابی مسکن در ماه گذشته ۶.۸ درصد افزایش یافته بود. اما در حالی تورم ماهانه مسکن بر اساس شاخص مرکز آمار به ۵ درصد رسیده که در مهرماه این عدد منفی ۰.۱ درصد بود. چیزی که نشان از تغییر جدی جو بازار مسکن در آبان و بازه یکماهه دارد.

بر اساس این گزارش متوسط قیمت وزنی هر متر مربع مسکن در تهران به مرز ۴۸ میلیون تومان رسیده است. همچنین تعداد معاملات نیز به ۷۴۰۰ واحد رسیده که در مقایسه با ماه رکودی مهر حاکی از رشد بیش از ۵۰ درصدی است.

مسیر معکوس لوکس‌نشینان

نکته عجیب در گزارش اما روند متفاوت قیمت‌ها در دو منطقه لوکس‌نشین تهران یعنی مناطق یک و سه بوده است. باوجود اینکه در ماه آبان تورم ماهانه کل شهر تهران ۵ درصد بوده است اما متوسط قیمت املاک منطقه یک با ریزش حدود ۳ درصدی از مرز ۱۰۰ میلیون تومان به متر مربعی ۹۶.۷ میلیون تومان رسیده است. در منطقه سه که دومین منطقه گران‌قیمت تهران به حساب می‌آید، قیمت‌ها نوسان خاصی نداشته و افت ۰.۱ درصدی را ثبت کرده است.

بیشتر بخوانید:  توییت همتی درباره ممانعت دولت از انتشار آمار بازار مسکن
مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر