سه شنبه, خرداد ۲۹, ۱۴۰۳
Homeاقتصادیچگونه میشود در تهران با 500 میلیون خانه خرید؟

چگونه میشود در تهران با ۵۰۰ میلیون خانه خرید؟

به گزارش تجارت‌نیوز، متوسط قیمت یک متر مربع خانه در تهران ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. یعنی برای خرید یک خانه ۶۰ متری باید ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پول پرداخت کرد. تورم موجب شده که دست مردم از خرید خانه کوتاه شود، چرا که حقوق‌ها به اندازه تورم و رشد نکرده است.

در این شرایط خیلی از متقاضیان مسکن قید خرید خانه در داخل پایتخت را زده‌اند و به سراغ حاشیه شهر رفته‌اند. با خروج آمریکا از برجام در سال ۹۷ موج تورم وارد زندگی مردم شد تا جایی که قیمت خانه پرواز کرد. در این شرایط مردم به حاشیه و شهرهای جدید اطراف پایتخت رانده شدند.

در واقع مردم با انگیزه خانه‌دار شدن، رنج ساعت‌ها ماندن در ترافیک و زندگی کیلومترهای دورتر از محل کار و خانواده را به جان خریدند.

کوچ خریداران به شهرهای جدید پرند و پردیس موجب رشد قیمت آنها شد و قیمت مسکن در این شهرها به قیمت مسکن پایتخت نزدیک شد. اما همچنان خرید خانه در این شهرها یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های متقاضیان است.

اگر چه قیمت مسکن در حاشیه تهران برای خرید مناسب است، اما در مناطق ۲۲ گانه تهران نیز خانه‌هایی پیدا می‌شود که بتوان با ۵۰۰ میلیون تومان صاحب خانه شد. البته خرید این خانه‌ها شرایطی دارد که در ادامه گفته می‌شود.

خرید خانه با ۵۰۰ میلیون تومان

در آگهی‌های فروش خانه در پلتفرم‌های آنلاین خانه‌های با قیمت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان نیز وجود دارد. این خانه‌ها معمولا در نیمه جنوبی پایتخت وجود دارند. زوج‌هایی که ۵۰۰ میلیون تومان پول نقد دارند می‌تواند این خانه‌ها را بخرد. چطور؟

بیشتر بخوانید:  تعدیل گسترده نیرو در بخش املاک چین؛ تقلا برای بقا

این متقاضیان ابتدا باید به سراغ خانه‌هایی با سن کمتر از ۲۵ سال بروند. چرا که برای تامین مابقی بودجه خرید خانه باید وام بگیرند.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند.

البته گیرندگان این وام باید اوراق بخرند. براساس جدیدترین گزارش‌ها هزینه اوراق مسکن نسبت به اواسط آذرماه کمی کاهش داشته است. متاهل‌های تهرانی برای اخذ این وام باید بیش از ۱۰۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

یعنی حدود ۱۰۰ میلیون تومان از وام ۴۸۰ میلیون تومانی برای خرید اوراق هزینه می‌شود. بنابراین حدود ۴۰۰ میلیون تومان به دست خریداران خانه می‌رسد. با وام و بودجه نقدی اولیه ۵۰۰ میلیون تومانی، تا اینجا حدود ۹۰۰ میلیون از پول خانه تامین شده است.

برای مابقی پول خانه نیز باید روی رهن حساب کرد. یعنی خریدار باید بلافاصله ملک برای اجاره آگهی کند تا ۲۰۰ میلیون تومان باقی مانده از طریق رهن تامین کند.

البته خانه‌هایی که الان در رهن مستاجر هستند و مالک قصد فروش آن را دارد نیز یکی از گزینه‌های خوب خرید با بودجه کم است.

۴ شرط برای خرید خانه با بودجه کم

با توجه به موضوعاتی که توضیح داده شد، برای این که از این طرق صاحب خانه شد، چند شرط وجود دارد:

اول این که متقاضی باید حداقل ۵۰۰ میلیون تومان پول نقد داشته باشد

دوم این که درآمد کافی برای پرداخت اقساط را در نظر بگیرد. چرا که اقساط وام ۴۸۰ میلیون تومانی حدود ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

بیشتر بخوانید:  جزییات ارزش معاملاتی املاک مناطق ۲۲ گانه شهر تهران

سومین شرط پیدا کردن خانه با عمر کمتر از ۲۵ سال است(این واحدها با جستجو در آگهی‌ها پیدا می‌شود)

چهارمین و یکی از مهم‌ترین شرط‌ها این است که خریدار ملک دیگری را برای سکونت داشته باشد. یعنی اینطور نباید که به محض خرید مجبور باشد خودش ساکن شود. در این صورت نمی‌تواند روی رهن ملک حساب کند.

البته کسانی که بودجه نقدشان حداقل ۷۰۰ میلیون تومان است، می‌توانند از خانه برای زندگی خود استفاده کنند.

لینک کوتاه

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر