دوشنبه, تیر ۴, ۱۴۰۳
Homeاملاککوله بار فقر در شهرهای بزرگ بسته شد

کوله بار فقر در شهرهای بزرگ بسته شد

برنامه محرومیت‌زدایی از بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری در دولت سیزدهم سرعت گرفته است. نوسازی ۱۶۰ هزار واحد مسکونی، اجرای ۱۲۴۵ پروژه زیربنایی و روبنایی، پرداخت وام تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان، هم‌افزایی ۲۷ دستگاه در قالب ستاد بازآفرینی و مساعدت سازمان برنامه در تامین بودجه در قالب برنامه هفتم توسعه از جمله اقدامات صورت گرفته است.

به نقل از خبرگزاری  ایسنا، دولت سیزدهم برای رفع معضل «بدمسکنی» که با «فقر شهری» ۲۲ میلیون نفر در هم تنیده شده، چهار محور را در دستور کار قرار داده است. این برنامه که بخشی از آن در سفر اخیر رییس جمهور به کردستان تشریح شده است شامل مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی، محرومیت‌زدایی از طریق اجرای خدمات زیربنایی و روبنایی، تکمیل طرحهای نیمه تمام و ایجاد همگرایی بین ۲۷ دستگاه مرتبط با ستاد ملی بازآفرینی شهری است.

شرکت بازآفرینی شهری ایران به عنوان بازوی اجرایی دولت در نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده طی دو سال اخیر بسته‌های تشویقی متنوعی از جمله بسته ۱۹گانه و سند ملی سکونتگاههای غیررسمی برای افزایش انگیزه نوسازی بین ساکنان هدف بازآفرینی شهری طراحی کرده است. ارایه یک تا دو طبقه تشویقی و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف به منظور کاهش محرومیت و تقویت بنیه خانوارها از جمله مفاد بسته ۱۹ گانه شهرسازانه است.

پراخت تسهیلات تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان به هر واحد مسکونی، واگذاری سند به مالکان سکونتگاههای غیررسمی، ارایه آموزشهای فنی و حرفه‌ای به ساکنان، رساندن سرانه‌های خدماتی محلات هدف بازآفرینی به سرانه‌های شهر مدنظر و برنامه تکمیل ۱۲۴۵ پروژه زمین مانده از دوره‌های گذشته از جمله اقداماتی است که در دولت سیزدهم انجام شده است. در دولت سیزدهم بیش از ۱۰۰۰ پروژه معطل مانده نیمه‌کاره یا دارای بدهی‌های معوق در محلات هدف بازآفرینی تعیین تکلیف شده است.

بیشتر بخوانید:  چگونه میشود در تهران با 500 میلیون خانه خرید؟

محمد آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اعلام این خبر که تا کنون ۱۶۰ هزار واحد مسکونی در بافتهای فرسوده کل کشور به مرحله ساخت رسیده است، به ایسنا گفت: در استان کردستان ۳۰۰۰ واحد مسکونی در بافتهای ناکارآمد به مرحله ساخت رسیده که روز گذشته ۶۰۰ واحد آن افتتاح شد.

وی افزود: در سفرهایی که به استانها داریم سرانه‌های خدماتی هفت‌گانه شامل آموزشی، بهداشتی، درمانی، انتظامی، فضای سبز، معابر و نوسازی مسکن را در جلسات ستاد ملی بازآفرینی استانی بررسی می کنیم و تاکید این است که سرانه‌های مذکور در هر به متوسط همان شهر برسد.

آخرین اخبار املاک و مسکن را در پارس آسیا کیا بیابید.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر