سه شنبه, خرداد ۲۹, ۱۴۰۳
Homeاقتصادی56 هزار و 802 متقاضی وام مسکن روستایی گرفتند

۵۶ هزار و ۸۰۲ متقاضی وام مسکن روستایی گرفتند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بررسی ‌آمار پولی مهرماه که توسط بانک مرکزی منتشر شده‌، نشان می‌دهد، رشد پایه پولی به ۳۴.۵ درصد رسیده‌ است. این آمار بیانگر آن بوده که  برخلاف تلاش اولیه‌ بانک مرکزی برای کنترل پایه پولی، روند رشد این متغیر بار دیگر به مسیر صعودی بازگشته است.

بر این مبنا، یکی از مسیرهایی که منجر به افزایش پایه پولی می‌شود، اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی است.

بررسی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نشان می‌دهد، تنها در مهرماه، بانک‌ها ۳۰ هزار میلیارد تومان اضافه برداشت ثبت کرده‌اند. این بی انضباطی مالی در حالی مقابل دیدگان بانک مرکزی رخ داده‌است که شخص رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت بر کنترل پایه پولی تاکید داشته‌اند.

از سوی دیگرباید به این موضوع تاکید کرد که به عقیده‌کارشناسان، در حالی که رشد نقدینگی داریم، رشد پایه پولی ناگزیر است و علیتی از سمت نقدینگی به پایه پولی شکل می‌گیرد.

بر این اساس حضور فعالانه‌ بانک مرکزی در بازار بین بانکی و پرداخت پایه پولی برای طرح‌های پیشران اقتصادی می‌تواند از اضافه برداشت بانک‌های ناسالم جلوگیری کند.

*رویکرد فعالانه بانک مرکزی منتهی به کنترل اضافه‌برداشت بانک‌ها

در این راستا، علی نادری شاهی کارشناس حوزه مسکن با اشاره به رویکرد فعالانه بانک مرکزی در گفت‌وگو با فارس گفت: از مواردی که می‌تواند محل مصرف پایه پولی باشد، یارانه سود تسهیلات روستایی است.

این کارشناس حوزه مسکن ادامه داد: تسهیلات مسکن روستایی از سال ۱۳۸۴ همواره پرداخت می‌شد، اما در سال اول دولت سیزدهم تضمین‌نامه مابه التفاوت سود توسط سازمان برنامه و بودجه صادر نشد و به همین دلیل پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی روستایی بعد از ۱۶ سال متوقف شد.

بیشتر بخوانید:  راه نجات بازار ملک با تاوجو

وی ادامه داد: مهم‌ترین نقد وارده به این تسهیلات، منبع تامین یارانه‌ی سود بود که معادل ۵ هزار میلیارد تومان در سال است.

نادری شاهی گفت: در مقابل موافقان به اثرات مثبت ساخت مسکن علی‌الخصوص در روستا اشاره می‌کردند که شامل ایجاد اشتغال در روستا، آبادانی روستا، جلوگیری از خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث طبیعی، جلوگیری از مهاجرت به شهرها و ایجاد پدیده حاشیه نشینی و امکان مهاجرت معکوس است.

به گزارش فارس، در حالی تنها در مهرماه و از محل اضافه برداشت بانک‌ها ۳۰ هزار میلیارد تومان اضافه برداشت صورت گرفته و نه تنها مسکنی ساخته و اشتغالی ایجاد نشده، بلکه تورم ناشی از آن بر آحاد مردم تحمیل خواهد شد. به عبارت دیگر تنها با مبلغ اضافه برداشت نظام بانکی از بانک مرکزی در مهرماه می‌توان ۱۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی رو با این مبلغ نوسازی و بهسازی کرد.

* ۳۰ درصد از متقاضیان واحد شرایط مسکن روستایی به بانک مراجعه نکردند

بر اساس به‌روزترین آمار مراجعه مردم برای اخذ وام مسکن روستایی، تعداد ۱۵۱ هزار ۵۸۴ متقاضی تسهیلات نوسازی مسکن روستایی به نظام بانکی معرفی شدند، این در حالیست که فقط ۱۰۴ هزار ۶۲۳ متقاضی به مرحله عقد قرارداد با بانک برای گرفتن تسهیلات رسیدند. به معنای دیگر، ۴۶ هزار ۹۶۱ متقاضی واجد شرایط تسهیلات مسکن روستایی پس از معرفی به بانک برای اخذ تسهیلات اقدام نکردند.

بر این اساس عدم تناسب رقم تسهیلات مسکن روستایی با هزینه نوسازی واحد مسکونی و همچنین سنگ‌اندازی نظام بانکی در مسیر پرداخت تسهیلات از مهمترین دلایل مراجعه نکردن مردم برای دریافت تسهیلات مسکن روستایی است.

بیشتر بخوانید:  تجربه جهانی برای نوسازی بافت فرسوده در ایران استفاده می‌شود

لازم به ذکر است از ۱۰۴ هزار ۶۲۳ متقاضی واجد شرایطی که برای دریافت تسهیلات مسکن روستایی با بانک عامل به توافق رسیدند، تنها مسکن ۵۶ هزار ۸۰۲ متقاضی به اتمام رسیده و فرآیند ساخت ۴۷ هزار و ۸۲۱ متقاضی همچنان در جریان است.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر