سه شنبه, فروردین ۲۸, ۱۴۰۳
Homeاملاکافزایش قیمت در شهر پردیس

افزایش قیمت در شهر پردیس

۸۰۰ میلیون نقد+ ۳۰۰ میلیون رهن= ۴۵ متر مسکن در شهری کوچک| رشد متراژ در اطراف تهران؛ ۲۰ تا ۲۵ میلیون

در حالی قیمت مسکن در شهر تهران در طی ماه های گذشته رشد آرام و کمی داشته است که آمارها از افزایش قیمت مسکن در شهرهای جدید پایتخت حکایت دارد.

بازار؛ گروه راه و مسکن: بازار مسکن در ماه های گذشته نشان داد که حتی اگر معاملات مسکن هم دچار رکود شده باشد باز هم افزایش می یابد. به همین دلیل است که آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار نشان می دهد که هیچ یک از مواقع سال قیمت و بازار مسکن ثبات ندارد و مدام قیمت مسکن سیر صعودی داشته است.

بنابراین گزارش، در دی ماه میانگین وزنی و حسابی قیمت آپارتمان‌های شهر تهران به ترتیب به ۵۴ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۵٢ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید و این آمار نشان داد که نرخ تورم سالانه دی ماه ١۴٠١ آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۴٠، ۶ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٣٧.١ درصد)، ٣.۵ واحد درصد افزایش داشته است.

آگاهان و فعالان بازار مسکن بر این باور هستند که به دلیل رشد قیمت مسکن در پایتخت، بسیاری از متقاضیان مسکن به دلیل کاهش قدرت خرید مسکن، توانایی قدرت خرید در تهران را نداشته و برای خرید مسکن به شهرهای اطراف و شهرهای جدید می روند.

رضا ابراهیمی یکی از مشاوران املاک فعال در شهر جدید پردیس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بازار با اشاره به اینکه افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها سبب شده است که مردم برای تأمین این نیاز رو به مهاجرت معکوس بیاورند گفت: قدرت خرید مسکن در این سال ها به شدت افت کرده است به همین دلیل مردم و متقاضیان مسکن ، شهرهای کوچک و با مسافت نزدیک به شهرهای بزرگ را برای سکونت انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید:  بذرپاش: سال آینده رکوردهای خوبی در بخش مسکن خواهیم داشت

او می افزاید: مسکن یکی از نیازهای اساسی خانواده‌ها است که هر چقدر از کیفیت و کمیت آن چشم‌ پوشی شود نمی‌ توان اصل آن را نادیده گرفت. مسکن یکی از بازارهای اقتصادی و سرمایه گذاری مهم و کم خطری است که افراد متعددی را به سمت خود جذب می کند. در سال های اخیر افزایش قیمت مسکن در شهر تهران سبب شده است که مردم برای تأمین این نیاز رو به مهاجرت معکوس بیاورند و شهر پردیس با داشتن واحدهای مسکن مهر با قیمت مناسب تر به نسبت پایتخت بهترین انتخاب محسوب می شود.

این مشاور املاک معتقد است که امروزه متقاضیان مسکن با خرید اوراق، امکان خرید مسکن در شهرهای کوچک را خواهند داشت به طوری که متقاضیان با رقمی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان پول نقد و ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هم مبلغ رهن می‌توانند اقدام به خرید مسکن تا ۴۵ متر کنند. البته باید این نکته را متذکر شوم که خرید مسکن مهر با این قیمت ها نیز بسیار سخت و دشوار است و مطمئنا در سال آینده با این قیمت ها نیز نمی توان اقدام به خرید مسکن کرد.

بنابراین گزارش، با توجه به گرانی مسکن و اجاره بها در پایتخت برخی از ساکنان تهران طی پنج سال اخیر به تدریج به شهرهای جدید پرند و اندیشه، گرمدره، پردیس، هشتگرد، ورامین و پاکدشت مهاجرت کرده‌اند و همین مساله، افزایش قیمت مسکن در شهرهای مذکور را در پی داشته است.

مهدی مسلم خانی مدیر عامل شهر جدید اندیشه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بازار در پاسخ به این پرسش که آیا قبول دارید که متقاضیان مسکن به دلیل کاهش قدرت خرید مجبور هستند برای خرید مسکن به شهرهای اطراف مراجعه کنند؟ گفت: به هر حال گرانی مسکن و اجاره بها در پایتخت باعث شده تا برخی از ساکنان تهران طی پنج سال اخیر به برخی شهرهای اطراف به خصوص شهرهای جدید بکشاند. البته باید متذکر شد که رشد قیمت مسکن در تهران باعث رشد قیمت مسکن در شهرهای اطراف و شهرهای جدید هم شده است.

بیشتر بخوانید:  افزایش تقاضا موثر در حاشیه شهرها

وی ادامه داد: رشد قیمت مسکن در تهران بر روی قیمت مسکن در شهرهای اطراف و شهر اندیشه که اتفاقا در این سال ها مهاجرت زیادی به این شهر از پایتخت شده است تاثیر گذاشته است.

مسلم خانی در پاسخ به این پرسش که آیا از متوسط قیمت مسکن در شهر اندیشه آماری در دست دارید؟ ادامه داد: در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در شهر اندیشه با پروژه های مشارکتی مسکونی که برای تنظیم گری ساخته شده و برای مدیریت قیمت آنرا انجام دادیم حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است.

مدیر عامل شهر جدید اندیشه در پاسخ به این پرسش که به هر حال این هجوم برای خرید مسکن در شهرهای اطراف و به خصوص شهر اندیشه باعث مشکلاتی می شود؟ اضافه کرد: در غرب استان تهران با یک پیک جمعیت مواجه هستیم چرا که در این مناطق هم محدودیت زمین و هم پیک جمعیت وجود دارد. پس اقدامی که در حال انجام است این است که برای حل مشکل مورد اشاره به سمت تسهیل رفت و آمد حرکت کرده ایم. البته این اقدام به موضوع ارزش افزوده هیچ ارتباطی ندارد و امیدواریم مشکل غرب استان تهران حل شود.

مسلم خانی در پاسخ به این پرسش که افق جمعیتی شهر اندیشه چه میزان است تاکید کرد: در حال حاضر جمعیت اندیشه ۱۲۵ هزار نفر است و به سقف جمعیتی طرح جامع رسیده ایم. البته راه اندازی مترو یکی از اقداماتی است که می تواند منجر به جلوگیری از مهاجرت شود. عملیات اجرایی شهر جدید اندیشه که از سال ۷۰ آغاز شد، محصول نظام شهرسازی و معماری نظام جمهوری اسلامی ایران است و با بیش از ۱۲۰ هزار نفر جمعیت به سقف جمعیتی پیش‌بینی شده در طرح جامع نزدیک شده است.

بیشتر بخوانید:  قیمت مسکن در کانادا هم بالا رفت

وی افزود: صنعتی سازی مسکن و استفاده از تکتولوژی‌های جدید در ساخت و ساز واحدهای مسکونی باعث می‌شود، حوزه مسکن در به چرخش درآوردن چرخ اقتصاد نقش بسزایی ایفا کند.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر