جمعه, فروردین ۳۱, ۱۴۰۳
Homeاملاکمشاورین املاکعلت انصراف متقاضیان نهضت ملی مسکن چیست؟

علت انصراف متقاضیان نهضت ملی مسکن چیست؟

دوباره بحث ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن داغ شده، طرحی که دولت از ابتدای شروع به فعالیت خود بسیار بر روی آن مانور داده است اما بعد از سپری شدن هشت دوره ثبت نام تا شهریور ماه امسال، دیگر دولت هیچ خبر یا اطلاعی برای ثبت نام دور جدید نداده است.
به گزارش اخبار ساختمان، براساس آمارهای اعلامی در هشت دوره ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن، بیش از پنج میلیون نفر ثبت نام کرده اند که برای چهار میلیون نفر در صورت تامین زمین در شهرهای مختلف، اقدام به ساخت واحد مسکونی خواهد شد.

اراضی دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

پیش از این شهریار افندی‌زاده سرپرست وزارت راه و شهرسازی با عنوان اینکه وزارت راه و شهرسازی باید چهار میلیون مسکن بسازد، اعلام کرده است: در ظرف یک سال و نیم گذشته اراضی بیش از دو و نیم میلیون واحد مسکونی توسط وزارت راه و شهرسازی برای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است.

به گفته او، تمامی این اراضی با بررسی های مختلف از نظر عارضه های منابع طبیعی و شهرسازی و تامین زیرساخت ها در شورای عالی شهرسای و معماری و نشست های تخصصی وزارتخانه ابلاغ شده است. هم اکنون وزارتخانه و ادارات کل راه و شهرسازی تمامی استان ها در خصوص اجرای نهضت ملی مسکن بسیج شده اند.

روند ساخت پروژه های نهضت ملی مسکن کند است

در همین رابطه محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس اعلام کرده است: هم اکنون بانک ها در پرداخت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن همکاری لازم را انجام نمی دهند و همین امر خود باعث شده که روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن با کندی روبرو شود.

بیشتر بخوانید:  نوشتن قولنامه در بنگاه های املاک ممنوع شد؟

او گفت: یکی از مهم ترین نیازها در طرح نهضت ملی مسکن تامین زمین است که هنوز به گفته وزارت راه و شهرسازی، دستگاه های مختلف از جمله وزارت علوم و دانشگاه ها در ارائه اراضی خود همکاری لازم را ندارند.

رضایی کوچی می گوید: هم اکنون تنها راهکار برای کنترل بازار مسکن تامین و تولید مسکن است که متاسفانه تا زمانی که اقدامات لازم برای این بازار صورت نگیرد، نمی توان امید داشت که بازار به ساماندهی لازم رسیده است.

ثبت نام نهضت ملی مسکن در ۱۶ استان

دور جدید ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن در ۱۶ استان کشور آغاز شده است، این دور که از ۲ روز گذشته شروع شده است با توجه به ظرفیت های باقی مانده در استان های آذربایجان شرقی، ایرانشهر (جنوب سیستان و بلوچستان)، بوشهر،کرمان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، لارستان (فارس)، جنوب کرمان، گلستان، مازندران، مرکزی و هرمزگان در حال انجام است.

متقاضیان برای ثبت نام به سامانه saman.mrud.ir مراجعه کنند. این ظرفیت های خالی در راستای مرحله هشتم ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن است که شهریور امسال آغاز شده بود.

با توجه به رویکردهای اخیر وزارت راه و شهرسازی، مهلت زمانی برای ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن تعیین نمی شود و در واقع نام نویسی تا تکمیل ظرفیت ادامه دارد. این دوره از ثبت نام نهضت ملی مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی اطلاع رسانی نشده و حتی اعلام نشده است که متقاضیان در چه شهرهایی از استان های اعلام شده می توانند ثبت نام کنند و تا چه زمانی امکان ثبت نام دارند.

بیشتر بخوانید:  افتتاح حساب بیش از ۹۰۱ هزار نفر متقاضی طرح نهضت ملی در بانک مسکن

متقاضیانی که از چشم انتظاری در طرح نهضت ملی مسکن منصرف شده اند

براساس این گزارش البته پیش از این بسیاری از متقاضیان اعلام کرده بودند که از ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن انصراف داده اند چراکه هنوز بعد از گذشت یک سال از اجرای این طرح و همچنین واریز دو مرحله از آورده های ۴۰ میلیون تومانی خود، هنوز هیچ اقدامی برای ساخت این واحدها صورت نگرفته و تنها به مرحله شناسایی اراضی رسیده است.

در همین رابطه معصومی یکی از متقاضیان اعلام کرد: در همان مرحله اول برای ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن در قزوین اقدام کردم، اما هنوز بعد از گذشت یک سال از زمان ثبت نام هیچ اقدامی صورت نگرفته است. این در حالی است که تاکنون دو بخش از آورده های ۴۰ میلیون تومانی را هم واریز کرده ام؛ بنابراین تصمیم به انصراف گرفتم تا حداقل مجبور نباشم که چندین سال چشم انتظار پروژه های نهضت ملی مسکن باشم.

همچنین حسینی یکی دیگر از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در شهریار گفت: تاکنون چندین بار پیامک پرداخت آورده به من ارسال شده است و هر بار این آورده ۴۰ میلیون تومانی را پرداخت کرده ام، اما هنوز پروژه های نهضت ملی مسکن تنها در مرحله شناسایی زمین قرار گرفته است. بنابراین بنده هم تصمیم گرفته ام انصراف دهم.

ثبت نام متقاضیان تهرانی تنها در ایوانکی انجام می شود

براساس این گزارش خلیل محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران اعلام کرد که هم اکنون در استان تهران با وجود تامین زمین در شهرهای مختلف استان از جمله دماوند، رباط کریم، اسلام شهر، شهریار تنها در شهر ایوانکی امکان ثبت نام برای متقاضیان استان تهران فراهم شده و متقاضیان در این شهر می توانند ثبت نام داشته باشند.

بیشتر بخوانید:  فروش متری مسکن در بورس

او ادامه داد: هم اکنون در شهر ایوانکی ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن به صورت ویلایی و یک طبقه است و اجرای طرح ساخت افقی واحدهای مسکونی در این شهر فراهم شده است.

دولت وعده های مختلفی در حوزه ساخت مسکن داده است که یکی از مهم ترین وعده ها، خانه دار کردن مردم از طریق طرح نهضت ملی مسکن است؛ بنابراین این کندی موجود قبل از آنکه منجر به انصراف بخشی زیادی از متقاضیان شود، باید تبدیل به تسریع در مراحل اجرایی پروژه و شروع ساخت واحدها شود تا افراد متقاضی که اقساط خود را به موقع پرداخت کرده اند در موعد مقرر به واحد مسکونی خود برسند.

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر