شنبه, خرداد ۵, ۱۴۰۳
Homeاملاکنقطه آرامش بازار مسکن

نقطه آرامش بازار مسکن

به نقل از اقتصاد پویا

آمارها گویای آن است که در دوره اخیر نوسان بازار مسکن شهر تهران که از اوایل سال ۱۳۹۷ آغاز شده، قیمت مسکن در اردیبهشت ۱۳۹۸ اولین قله‌ی قیمتی را با ۱۱۲ درصد رشد نقطه به نقطه تجربه کرده و سپس مسیر کاهشی به خود گرفته است.

مجددا روند افزایش قیمت‌ها از خرداد ۱۳۹۹ کلید خورده و آبان همان سال رکورد رشد نقطه به نقطه با ۱۱۸ درصد که بالاترین میزان افزایش قیمت در ۵۷ ماه گذشته (فروردین ۱۳۹۷ تاکنون) بوده به ثبت رسیده است.

طبق آمار بانک مرکزی، کمترین میزان تورم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن هم به اسفند ۱۴۰۰ مربوط می‌شود که تورم نقطه به نقطه بازار مسکن شهر تهران به ۱۶ درصد رسید. هفت ماه قبل از آن یعنی مرداد ۱۴۰۰ قانون جهش تولید و تامین مسکن به تصویب رسید و پس از آن دولت سیزدهم پروژه نهضت ملی مسکن را آغاز کرد. به نظر می‌رسد بخشی از آرامش بازار مسکن در اواخر سال ۱۴۰۰ متاثر از برنامه ساخت یک میلیون خانه در سال باشد.

در ادامه مجددا بازار مسکن شهر تهران روند صعودی به خود گرفته و پس از طی نوساناتی در آذر ۱۴۰۱ تورم نقطه به نقطه مسکن پایتخت در آذر ۱۴۰۱ به ۴۷.۵ درصد رسیده است.

به اعتقاد کارشناسان، نوسانات بازارهای موازی، تورم عمومی و انتظارات تورمی از مهمترین عوامل اثرگذار بر نوسانات بازار مسکن است.

اسفند ۱۴۰۰ که بازار مسکن با رشد ۱۶ درصدی به آرامش نسبی رسیده بود نرخ تورم نقطه به نقطه کالاها و خدمات ۳۴ درصد بود. اما به تدریج با افزایش نرخ تورم، بازار مسکن نیز روند افزایشی یافت. در حال حاضر نرخ تورم نقطه به نقطه کالاها و خدمات ۴۸.۵ درصد و تورم بازار مسکن شهر تهران ۴۷.۵ درصد است.

بیشتر بخوانید:  نقشه راه خروج مسکن از رکود تورمی

 

مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر