شنبه, خرداد ۵, ۱۴۰۳
Homeاملاکنوشتن "قولنامه" توسط بنگاه‌های مشاور املاک ممنوع می‌شود

نوشتن “قولنامه” توسط بنگاه‌های مشاور املاک ممنوع می‌شود

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در صورت تصویب نهایی طرح ارتقاء سند رسمی، بنگاه‌های املاک حق نوشتن بیع‌نامه و قولنامه‌ها نخواهند داشت.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، صفدر کشاورز؛ معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جلسه کمیته پارلمانی کانون سردفتران و دفتریاران اعلام کرد: بیش از ۳۴ درصد پرونده‌های قوه قضائیه مستقیم با غیرمستقیم با حوزه املاک و تنظیم اسناد عادی سر و کار دارد.

وی با بیان اینکه اگر توسعه سند رسمی و طرح الزام به تنظیم سند رسمی محقق شود، این آمار کاهش خواهد یافت اما نهادینه کردن آن ساده نیست، افزود: طرح الزام به تنظیم سند رسمی که بعداً نامش به طرح ارتقاء سند رسمی تغییر یافت، بسیار حائز اهمیت است. چندین جلسه در پژوهشگاه قوه قضائیه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری و مجلس حول این موضوع برگزار و موضوع با دقت بررسی شده است.

کشاورز تاکید کرد: بر اساس این طرح، مشاوران املاک صرفاً باید مشاوره ملکی دهند و نباید به تنظیم سند وارد شوند و بیع‌نامه‌ها باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود.

وی گفت: بحث دوم؛ نقل و انتقالات عادی است که در صورت تصویب باید مردم ظرف مدت ۴ سال اسناد خود را ثبت رسمی کنند تا تعیین و تکلیف شود و اگر این امر محقق نشد دو دیدگاه وجود دارد؛ مجلس می‌گوید باید سند ابطال شود و شورای نگهبان می‌گوید نباید سند عادی ابطال شود؛ حالا مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی طرح و اختلاف‌نظر است.

بیشتر بخوانید:  آخرین مرحله جایگزینی پلتفرم های مسکن با بنگاه‌های املاک با اتصال به سامانه مسکن
مقالات مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

محبوب ترین

نظرات اخیر